Psychická zácpa u 3 leté dcery. Jak podpořit pravidelné vyprazdňování?

Zodpovězené
28. črc 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak podpořit vyprazdňování u 3leté dcery.

Od zbavení se plenek měla dcerka problém s kakáním - kakala tak co 2-3 dny. Postupem času kaká teď jen 1x týdně. Nějaké problémy nebo diskomfort pozorujeme až od 5. dne. Takže je nevrlá, zamračená cca 2 dny max.Ten 7. den už to neudrží a většinou se vykaká na nočník.

Dáváme kefíry, probiotika, hodně pije, jí luštěniny, ovoce, zeleninu... nic u ní nemá projímavý efekt, že by musela hned na wc..

Uvažuju o Lactulose, ale tam nevím dávkování...

Napadá vás něco, jak to trošku podpořit?

Nečekám, že bude kakat každý den, ale myslím, že kdyby kálela častěji, přestane se toho “bát”.

Děkuji!

Dobrý den,

zadržování stolice je pro tento věk typické, řešení je někdy zdlouhavé. Již jsem zde v poradně na podobný dotaz reagovala, zkuste pročíst.

Podle Vašeho popisu máte stravu a příjem tekutin vychytaný a nastavený správně. Doporučuji ještě podávat dceři laktulozu 2x denně 5 ml ústy a důsledně dodržovat režimová opatření. To znamená - denně vysazovat dítě v době očekávané stolice na nočník (kvůli dobrému zapojení břišních svalů, podpoře defekace), usnadnit odchod stolice promazáním a jemnou masáží rekta.

Při důsledném a trpělivém postupu se vyprazdňovaní stane bezproblémové.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová