Pupeční pahýl u novorozence. Co je ještě normální?

Zodpovězené
29. zář 2019

Dobrý den,

řešila bych tuto otázku s pediatričkou, bohužel má dovolenou a záskok máme kontaktovat v akutních případech, což toto asi není.

Dcera má 17 dní. Pupeční pahýl jsem ošetřovala dle instrukcí vatičkou s lihem, vždy opatrně povytáhla a očistila i v záhybech dole. Asi tři dny nazpět jsem našla trošku zaschlé krve, což jsem vyčetla, že je normální, tak jsem to neřešila. Dnes pahýl upadl, ale ne celý. Vlastně upadl strup, na který se pahýl seschnul, ale vespod stále zůstává poměrně velký kus vykukující z pupíku asi o půl cm, který popravdě nevypadá moc vábně - tvoří se na něm cosi mazlavého a lepícího, skoro jako hnis, který zasychá v hnědé stroupky, ty jdou s lihem poměrně snadno setřít. Pod nimi jsou tuhé růžové hrbolky, nic co by vypadalo jako normální pupík. Vypadá to opravdu odporně, ale dceru to nijak netrápí, zjevně ji to nebolí, okolí není zarudlé ani teplé.

Mám zajet někam na kontrolu, nebo počkat na návrat pediatry, nebo je to normální a mám ošetřovat stejným způsobem dál, s tím, že co má upadnout ještě upadne a zbytek se zatáhne?

Moc děkuji.

Dobrý den,

při protahovaném hojení pupku (což je například tehdy, když pupík není včas seříznut a ponechává se mumifikovat pupeční pahýl ) může vzniknout tzv. granulom. Což je zřejmě i Vámi popisovaný nález na pupíčku.

Granulom se musí odstranit, aby se jizva zahojila. Já např. posílám maminky s novorozencem buď na chirurgii, nebo zpět na novorozenecké oddělení, kde granulom odstraní (nelekejte se, není to nic dramatického🙂).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová