Pupínky a podrážděný jazyk. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
12. zář 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co by to mohlo být. Včera jsem našla pupínek na prstu viz foto a takto podrážděný jazyk. Neměla žádné jídlo, co by jej tak podráždilo. Teplotu nemá. Včera večer jsem měřila, měla 37,5 a dnes ráno jsem našla další pupínek na dlani na druhé ruce. Ve čtvrtek máme letět do Egypta.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pouze z fotografie se kožní a slizniční problémy hodnotí velmi těžko. Také bych potřebovala více informací. Jako věk dítěte, známky nějakého infektu (průjem, zvracení, kašel, rýma atd.). Zda léze na jazyku bolí? Zda pupínky na rukou svědí/bolí? Nebyla dcera v kontaktu s nějakým infekčním onemocněním?

Takto se může projevovat tzv. sedmá nemoc neboli nemoc "Ruka, noha, ústa", která se projevuje pupínky (až puchýřky) na ploskách nohou a na dlaních (spíše výjimečně i jinde po těle), dále také afty v dutině ústní, někdy také na dalších sliznicích jako např. na sliznici konečníku apod. Vyrážka většinou svědí až bolí. Nejnepříjemnější je to v dutině ústní, kvůli čemuž mohou děti přestat jíst a pít. Toto onemocnění může ale nemusí provázet horečka. Jedná se o infekční (poměrně hodně nakažlivé) virové (původcem jsou tzv. Coxsackie viry) onemocnění. Toto onemocnění se šíří kapénkově či kontaktem s kontaminovanými předměty (tzn. nemocný vylučuje viry sekrety z dýchacích cest, slinami, ale také stolicí). V riziku jsou hlavně děti a mladí dospělí. Inkubační doba je 1-15 dní. Všechny projevy většinou do týdne bez následků odezní.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká