Separační úzkost. Jak dceři pomoci?

Zodpovězené
13. lis 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda jde nějak překonat, minimalizovat separační úzkosti.

Dcera má skoro 10 měsíců a už od půl roku si začíná vybírat lidi, se kterými se bude "kamarádit" a se kterými ne. Poslední měsíc se na ni cizí člověk nemůže ani podívat, promluvit, nic. Nejhorší jsou návštěvy u lékaře, kde od samého vstupu až hystericky pláče, slzy, jak hrachy a brečet se mi chce u toho taky. Nemůžu ji pak ani obléct, jak je na mě nalepená. Vím, že se separační úzkost nemá zpochybňovat, to ani nechci, spíš jak jí pomoci, aby návštěva například lékaře, babičky, kterou dlouho neviděla, nebyla tak stresující a neproplakala tak celou návštěvu.

Děkuji ❤️

Dobrý den,

kolem 8. měsíce začíná období separační úzkosti. Většinou samo po čase odezní tím, jak dítě vyzrává. Přístup závisí na Vaší výchově. Chce to trpělivost a čas. Je dobré na jedné straně vyjít dítěti maximálně vstříc, tzn. v neznámém prostředí mít dítě u sebe (netrestat ho za to, nezesměšňovat ho), na druhou stranu je důležitá empatická popisná komunikace (tj. popisovat dítěti např. kdo přišel na návštěvu, rozvést s tím člověkem jednoduchou komunikaci přímo před dítětem apod.).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká