Šišatá hlavička ze zadní strany u miminka. Jak postupovat, aby se hlavička zakulatila?

Zodpovězené
29. bře 2019

Dobrý den paní doktorko,

syn má 5 měsíců a od 2. měsíce ji má vzadu šišatou (půlku klasicky kulatou a půlku spláclou). Pediatr na to nic neříká, prý to bude v pořádku. Hlavičku otáčí na obě strany (samozřejmě preferuje tu spláclou), snažíme se, aby spal na kulaté části, ale nevidíme žádný pozitivní pokrok.

Jak máme postupovat?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

po narození někteří novorozenci zaujímají predilekční držení hlavy, to znamená, že preferují polohu hlavy na určitou stranu. Tato predilekce se většinou postupně uvolní a dítě volně otáčí hlavou na pravou i levou stranu.

Jestliže nastává nebo již vznikla asymetrie lebky, je potřeba zahájit rehabilitační cvičení na uvolnění svalů krku a zafixovanou predilekci postupně odstranit. Hlavička roste dynamicky a tvarová asymetrie se postupně polohováním hlavy a cvičením vyrovná. Doporučuji nevynechávat substituci vitamínu D ( např. Vigantol ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová