Spánek 7letého dítěte. Co byste, prosím, poradila?

Zodpovězené
13. lis 2020

Dobrý den,

dcera (7 let) má od léta problém se spaním, poslední týdny se to ale dost zhoršuje a problém je každou noc. Večer nemůže usnout (spát chodí kolem 20:30), a to manžel u dětí v pokojíčku leží, dokud neusnou... Pak přijde do obýváku a za chvíli se z pokojíčku ozve pláč dcery, že nemůže usnout. Ví, že když se v noci probudí, může přijít za námi, nikdy ale sama nepřijde. Místo toho doslova řve v posteli, že nemůže spát.. Buď je problém s usnutím večer nebo se v noci probudí a znovu neusne. Usne, až když ji přemluvíme, ať jde k nám.

Psychické problémy, myslím, nemá žádné, je to jinak veselá holka, baví ji škola, má v ní kamarádky a kamarády, doma nemáme žádný problém, já s manželem máme skvělý vztah bez hádek, děti milujeme a lásku jim dáváme dost najevo, věnujeme se jim, chodíme ven, na výlety, hrajeme hry atd. Dost mě trápí, kde může být problém a jak jej vyřešit.. Mladší syn (4roky) spí v pokojíčku s ní, v noci za námi bez řečí přijde a do rána spí u nás. Dcera tuto možnost má také a ví to, ujišťujeme ji o tom každý večer před usnutím. Když jsme o tom mluvily, říká, že se nebojí ničeho, nic jí netrápí, jen prostě nemůže usnout, ať se snaží, jak chce a že se bojí, že pak ráno bude nevyspalá. Tak se do toho asi sama zamotává a z té frustrace se jí usíná ještě hůře.

Je možné, že to jen zkouší na manžela, aby tam ležel celou noc, protože když za ní jdu já a řeknu jí, že tatínek s ní nemůže ležet celou noc, že se nevyspí do práce atd..tak nakonec usne?

Zkusit nějaká homeopatika, sirup pro lepší spánek či bylinky? Nebo to opravdu řešit po psychické stránce?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sama mám zkušenost se svým jedním, dříve nespavým dítětem... zkoušeli jsme všechno možné a úspěchy jsme měli dočasné. Pokusy to vyřešit jsem vzdala ve chvíli, kdy jsme počítali ovečky a synek (tehdy 5letý) mne opravoval v číselných řadách okolo čísla 200 - on čilý, kontroloval, zda počítáme dobře a já úplně ospalá, skoro spící. Mně se nakonec osvědčilo synovi vysvětlit, že nevadí, když bude druhý den ospalý, že to dožene jindy. Přesvědčila jsem jej, že i pouhé ležení v klidu a ve tmě je skoro tak dobré, jako kdyby spal.
Co se týká homeopatik - existují, můžete vyzkoušet (Sedatif, Sedalia), za bylinky heřmánek, třezalka (u dětí opatrně).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová