Správný sed osmiměsíčního dítěte. Je to v pořádku?

Zodpovězené
25. říj 2020

Dobrý den,

dceři bude za týden osm měsíců, neleze, plazí se a začíná si sama sedat. Nesedí ale s jednou nožkou před sebe a druhou za sebe, ale má obě nožičky před sebou a mezi nimi se opírá o ruce.

Je to z hlediska psychomotorického vývoje v pořádku?

Nebo jí mám nějak ty nožičky rovnat?

A nebo ji z tohoto sedu hned zase dát na bříško?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sed v osmém měsíci, jestliže se dítě jen plazí, je předčasný a nežádoucí. Doporučuji holčičku v sezení nepodporovat, spíše motivovat k plazení a zkusit nacvičovat polohu na čtyřech (např. cvičením na míči nebo válci). Až při lokomoci - pohybu - po čtyřech se dostatečně vytváří svalové zpevnění páteře a nehrozí její deformování.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová