Stále se opakující rýma. Co byste doporučila?

Zodpovězené
25. bře 2020

Dobrý den,

tříletý syn trpí na neustále se vracející rýmu. Za tuto zimu bych mohla spočítat na prstech rukou, kolik dní zvládl bez ucpaného nosu nebo tekoucí rýmy. Rýma mu navíc stéká do krku, což způsobuje úporné záchvaty kašle, občas končící až zvracením.
Rýmu sice za nemoc nepovažuji, ale už třikrát byla natolik silná a dlouhotrvající, že jsem vyrazila k lékaři. Dvakrát (v lednu a v únoru) jsme dostali ujištění, že všechny potíže jsou způsobeny obyčejnou rýmou, potřetí už trpěl i horečkou, crp ukázalo bakteriální původ a syn dostal antibiotika. Na rýmu pak ve všech třech případech dostal Pamycon (ani v jednom případě nejsem přesvědčena o tom, že by tyto kapky nějak zafungovaly). To vše se odehrálo od ledna tohoto roku, tedy za ani ne tři měsíce.
Teď dobral ona antibiotika a po uplynutí tří dnů má opět ucpaný nos a v noci se budí tak často, že nespí celá rodina.
Mám pocit, že jsem vyzkoušela už vše. Kapky a spreje do nosu nesnese, pláče, že ho z nich bolí nos (v tomto je pravděpodobně po mně, nesnesu nic více než Vincentku, všechny ostatní kapky či spreje vyvolávají extrémní pálení a bolest sliznic nosu), stříkáme tedy Vincentku. Doma máme solnou lampičku, kterou pravidelně zapínám, na noc má hlavu ve zvýšené poloze, před spaním hodně větrám, v ložnici je spíše chladno, do místnosti dávám silný odvar z rýmovníku, aby se lépe dýchalo. Vysmrkat se umí, i když úměrně svému věku, používáme tedy nosní odsávačku na vysavač, ale maximálně 2x denně (vždy před spaním a někdy dopoledne, pokud je rýma opravdu silná), abychom zbytečně nos nedráždili. Veškeré uvedené postupy společně zabírají, ale i jakmile se zdá, že je rýma pryč, vrátí se téměř okamžitě znovu.
Dokud syn chodil do školky, předpokládala jsem původ nákazy vždy v dětském kolektivu. Ale syn je de facto od začátku měsíce stále doma, takže tato možnost nákazy je zcela mimo. Předpokládám, že velký vliv má současné podivné počasí, kdy jeden den je pod nulou a druhý téměř 20 stupňů.

Nenapadá mě, co víc bych mohla udělat, abych synovi pomohla zbavit se tohoto neduhu, který sice není nějak extrémně vážný, ale v tomto množství už opravdu víc než otravný.

Je něco, co byste nám doporučila?

Nebo nezbývá než vydržet a doufat, že s každou absolvovanou rýmou je synův imunitní systém "vycvičenější"?

Děkuji

Dobrý den,

několikrát jsem zde na Koníkovi na podobné téma odpovídala, je to častý problém.
Doporučuji udělat chlapci ORL vyšetření k vyloučení zánětlivého ložiska ve vedlejších nosních dutinách a zejména zkontrolavat nosní mandli, jestli není zvětšená. Udělat výtěr krku, popř. nosohltanu. Udělat základní laboratoř - rozbor krve, zkontrolavat moč.
Často se na opakující rýmě a ucpání nosu podílí i alergická dispozice, takže doporučuji zkusit po nějakou dobu podávat léky na alergii (antihistaminika - Fenistil kapky, Zodac kapky, Zyrtec kapky, Aerius....něco z toho ).
Imunita sice zraje, ale tyto skutečnosti ( alergie, zvětšená nosní mandle, chronický zánět, atd. ) zbytečně zvyšují nemocnost (popř. spotřebu antibiotik ) a nejsou v budování obranyschopnosti efektivní.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová