Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Strach z koupání. Mám tomu dát čas a stále to zkoušet?

Zodpovězené
1. dub 2020

Dobrý den,

dcera, dva roky a čtyři měsíce, se asi před třemi týdny z ničeho nic začala bát ve vaně. Vždy se koupala ráda, naopak byl problém ji z vany dostat a pak jeden den začala ve vaně strašně plakat, že vidí světýlka a hrozně se bojí. Měla ve vaně pěnu, tak myslím, že jak svítí zářivka přes bublinky, tak to prostě na dně vany dělá pohyb světla. A od té doby nechce do vany vlézt, zkoušeli jsme dát na dno podložku, ručník, to zabralo vždy na jedno koupání a teď už přes týden prostě nechce ani za nic, umýváme ji v obýváku žínkou. Do vany nechce ani u babičky.

Mám tomu dát čas, zkoušet to?

Nechci ji nutit, když vidím, že se opravdu bojí a pláče, ale zase ji nemůžu už pořád jen mýt žínkou. Je celkově dost úzkostlivá, všeho se bojí, hned kvuli všemu pláče.

Co tedy s tím?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš postup je správný, citlivý a ohleduplný. Určitě dál dcerku do koupání ve vaně nenuťte a postupně zkuste všechno možné - omývat ji dál žínkou v koupelně, pak zkusit např. malý lavůrek, u kterého si může s vodou a žínkou chvíli hrát, koupat panenku, později zkusit dívku do lavůrku postavit... atd., bude to na Vaší vynalézavosti. Většinou tyto potíže nejsou trvalé, jak přišly tak odejdou.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová