Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Strach z namočení hlavy. Nemáte zkušenost?

Zodpovězené
5. srp 2020

Dobrý den,

syn 35m, poslední měsíce si nechce nechat umýt vlasy, pokaždé to skončí řevem a mytím vlásků přes násilí. Zkoušeli jsme všechny možné fígle - vysvětlovat, ručník přes obličej, koupací kšilt,... Je to chlapeček, který si nechá spoustu věcí vysvětlit, ale tohle ne.
To samé teď na koupališti. Stačí, že mu rukou namočím vlásky a je zle. Drží se mě ve vodě jak klíště, jiné děti už zkouší plavat, ale syn vůbec. Takové ty trysky s vodou, z těch má hrůzu... Když mu někdo omylem cákne do obličeje, tak by se také zbláznil. Vysvětlujeme, zkoušíme, trénujeme...
Chodili jsme do bazénu od roka, aby si zvykl na vodu. Ještě vloni to bylo celkem bez problému, chtěl dělat i spadla lžička, skákal do vody do náruče a teď je to opravdu horor. Na druhou stranu do vody chce, těší se do bazénu, ale po chvíli chce zase ven, pak zas dovnitř.

Nemáte nějakou zkušenost, prosím?

Děkuji

Dobrý den,

je to celkem častá situace, kdy dítě začne mít, zničehonic, strach (z vody, tmy, psa...).
Moje rada je jen prostá - mít trpělivost, klid, dítě do ničeho nenutit. Situaci řešit s nadhledem (vlásky se umýt musí a to je všechno) a s myšlenkou na to, že se vážně těšíte na dobu, kdy konkrétní dětská fobie odezní nebo se aspoň zmírní.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová