Stupňující se hysterické záchvaty batolete. Může to být ADHD nebo období vzdoru?

Zodpovězené
21. srp 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je chování mé 18m dcerky ještě vůbec "normální zlobení".

Pokusím se vám, co nejpřesněji popsat, co mě vlastně znepokojuje... I když vlastně ani nevím, kde začít. Už jako miminko, které jenom leží, byla pořád v pohybu - při krmení alespoň pohupovala nohou, byla celkem dost plačtivá. V noci ale relativně pěkně spala, v porovnání s jinýma miminkama. Kolem půl roku měla (podle doktora) předvoj separační úzkosti, kdy nešla za dědou, tetou a tátu brala na milost, jenom když jsem nebyla v dohledu a doslechu. Pak to tak nějak přešlo a v roce začalo toto období na plno. Pokud jde znovu o SÚ. Do této až extrémní závislosti na mě se ještě přidalo odmítání tatínka (vídá ho pravidelně, nejsme od sebe nebo něco podobného). V neposlední řadě chytá hysterické záchvaty, dle mého i bezdůvodně.

Například se po obědě vzbudí s pláčem a třeba i 20min jenom pláče, neví, jestli chce jít na zem, nebo zůstat na rukách. Na jednu stejnou situaci reaguje odlišně. Další příklad - chce pomoct obout boty - řeknu, ať počká, že zametu zem a pomůžu jí. Buď je její reakce absolutně klidná, počká s botama, případně si jde hrát a vzpomene si na ně po čase, kdy jí samozřejmě hned pomůžu. Nebo začne šíleně ječet, zalyká se, přestává dýchat. A v tom případě trvá plač i několik desítek minut, byť má boty dávno obuté. Někdy spadne tak krkolomě, až se leknu a přejde to jakoby nic, a z toho se ťukne a je zle. Navíc chce zase mlíčko před spaním, po ránu (i když se sama odstavila a prostě nechtěla), někdy i během dne.

Jinak je snad od narození pořád v pohybu - teď, když běhá, tak úplně, v noci při krmení v polospánku alespoň žmoulá dudlík mezi prsty, pohupuje nohou.... Je sice strašně bystrá a šikovná - má velkou aktivní i pasivní zásobu, rychle si spojí plno věcí... Na druhou stranu se toto její "nežádoucí chování" stupňuje. Dřív to bylo občas, momentálně je každý den alespoň jeden 15min řev, asi 3x týdně i 30minut. V týdnu jsou klidné dny snad 2, možná tři. Nemyslím si, že se nudí, nebo že ji rozmazlujem - na pravidlech a režimu trváme, když se něco řekne, tak to platí. Ví, že když něco slíbíme, snažíme se to dodržet. Už nás i napadlo, jestli nebude jinačí - ADHD, nebo něco podobného.

Už si toho stupňování kdykoliv a za jakýchkoliv okolností všímají i na hřišti, v rodině.... tvrdí, že se mění, je nezvladatelná, zkouší.... nemyslím si, že je to období vzdoru, nebo to dělá schválně. Spíš, že má nějaký problém, který nevidíme.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

pochybuji, že by dívenka dělala schválnosti.

Batole je součást rodinného systému a často jeho chování je odezva na situaci a chování ostatních členů rodiny ( nemoc, stěhování, nový sourozenec, odchod člena rodiny, atd. , atd. ).

Doporučuji klidné vedení, možná trochu ubrat na pravidlech, resp. nemít jich příliš, nepřetěžovat dítě aktivitami, dát mu prostor pro hru podle jeho představ. Výhledově doporučuji celkové vyšetření pediatrem ( k vyloučení nějakého organického podkladu - zácpa, roupy, ekzém, anemie, sluchová či oční vada, atd. ), neurologické vyšetření ( afektivní záchvaty ).

Okolo druhého roku doporučuji doplnit psychologické vyšetření ( objektivizace rodinného prostředí, výchovného vedení, k vyloučení autistických projevů, apod. )

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová