Svědivé uši. Jak synovi pomoci?

Zodpovězené
24. kvě 2023

Dobrý den,

prosím poraďte, jak můžu pomoci synovi (11m m.) se svěděním v uších.

Před měsícem mu pediatrička uši kontrolovala a říkala, že se mu tam jen hromadí ušní maz a svědí ho to, a není vhodné mu to nějak proplachovat. Mám však pocit, že je to čím dál horší. Několikrát denně si uši mne. Nejhorší je to třeba, když je rozespalý nebo uplakaný, to mám pocit, že si ty uši utrhne. Čistím mu je vatovou tyčinkou, když je viditelný maz.

Děkuji za rady.

Dobrý den,

jelikož uši nemohu vyšetřit, tak nemohu posoudit, zda tam např. není nějaká vyrážka, infekce apod. Není-li tam nic z výše uvedeného a svědění je spojeno s emočním diskomfortem, jak píšete (pláč, rozespalost), pak by to mohla být příčina. Zkuste v takovém případě od emočního diskomfortu odvést pozornost.

Myslím, že ušní maz sám o sobě moc nesvědí. Čištění ušního mazu je ale určitě vhodné.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká