Synechie. Kdy přibližně tento jev u dívek vymizí?

Zodpovězené
21. čer 2023

Dobrý den,

dceři jsou 4 roky, v loňském roce jsme u naší dětské lékařky dostaly doporučení na dětskou gynekologii, u dcery se projevuje srůstání poševního vchodu - synechie. Již jako miminko v necelém roce měla tento problém, pak byl klid. Na dětské gynekologii jsme byly již dvakrát, cca po třech měsících. Po rozrušení se jí stav vrací. Já ji samozřejmě denně kontroluji, ale nechci nějak násilím oddělovat, pak už by se nenechala prohlédnout vůbec, už takhle je to boj a hlavně návštěvy u lékařky...

Prosím o radu, kdy přibližně tento jev u dívek vymizí?

Bojím se, aby neměla nějaké psychické problémy z toho, že jí tam pořád někdo něco dělá....chápete, jak to myslím....

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu nevím, o jaký typ synechií se jedná a o jaký stupeň. Kromě terapie (pokud je synechie pouze mírná, tak ambulantní rozrušení, pokud je synechie rozsáhlá, tak chirurgický výkon v celkové anestezii), je důležitá také hygiena. Špatná hygiena totiž přispívá ke vzniku synechií. Základem je hygiena rodidel, správné utírání po stolici, častá výměna plen. Dále pomáhá šetrné oddalování a promazávání (např. bepanthenem). Vymizení záleží na úspěšnosti terapie a hygieně.

Určitě doporučuji navštěvovat dětskou gynekologii, ač je to pro dítě nepříjemné, kde Vám poradí nejlépe, jak synechie řešit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká