Třesení miminkem v náruči. Jak může dojít k syndromu třeseného dítěte?

Zodpovězené
7. srp 2023

Dobrý den, paní doktorko,

mám téměř 3měsíční holčičku a včera jsem se dočetla o syndromu třeseného dítěte.

Chtěla bych se zeptat, zda může vzniknout i při chování v náruči, kdy miminkem natřásám, či při skákání na balónu nebo jízdě v kočárku po nerovném povrchu, kdy to miminkem v kočárku drncá.

Všechno tohle praktikujeme, jelikož jinak malá nespinká, a teď mám strach, zda jí tím nemůžeme nějak ublížit.

Nebo zda tento syndrom vzniká jen tehdy, kdy miminko nemá podepřenou ničím hlavičku?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

v situacích, na které se ptáte, by tento syndrom vzniknout neměl. Pokud je hlavička podepřená, tak by k němu dojít nemělo.

Syndrom vzniká při pohybech hlavičky dopředu a dozadu (předklonu a záklon), pokud není podepřená.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká