Vhodná voda pro dítě. Poradila byste, prosím?

Zodpovězené
20. únor 2024

Dobrý den,

prosím, ráda bych se poradila, jaká voda je vhodná pro dítě k pití.

A třeba do přírody stačí obyčená plastová lahev?

Předem děkuji.

Dobrý den,

záleží na věku dítěte. Děti do 6 měsíců by měly pít výhradně vodu kojeneckou. Od šesti měsíců se může pít voda z vodovodu. Je ale dobré, si zjistit její složení (na hygienické stanici) nebo si nechat udělat rozbor (dát pozor především na obsah dusičnanů, jejich množství by nemělo přesáhnout více než 10 mg/l., dále také na těžké kovy a chlór). Pokud je voda svým složením vhodná, pak můžete používat vodu z vodovodu.

Voda pro kojence by neměla obsahovat více rozpuštěných látek než 500 mg/l. Tudíž nejsou vhodné minerální vody. Většina minerálních vod má vyšší mineralizaci a hlavně obsahuje více sodíku.

U lahví pro děti je důležité si dát pozor, zda neobsahují BPA (Bisfenol A, tj. organická sloučenina, která se používá při výrobě plastů). U dětí bych doporučila používat "značkové lahve" od výrobců dětského nádobí a lahví. Tam je výroba hlídaná. Z plastových lahví se mohou uvolňovat tzv. mikroplasty, proto bych preferovala lahve skleněné, což je v přírodě těžké, tak alespoň doma doporučuji pít ze skleněného či porcelánového nádobí.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká