Vyrážka nebo ekzém. Poradíte, prosím, co by to mohlo být?

Zodpovězené
29. zář 2020

Dobrý den,

měla bych otázku ohledně ekzému nebo vyrážky. Dotazy v poradně jsem si procházela, ale přece jenom bych ráda Váš názor.

Začalo to u dcery už v srpnu, osypaly se jí nohy, od chodidel po kolena, vypozorovala jsem, že by mohlo jít o reakci na čokoládu, ale pak už mi to zase nepřišlo. Svědí jí to a škrábe se. Teď už má pár pupínků i na břiše.

No a před týdnem se stejná vyrážka objevila u syna, na jednom chodidle, fotku přikládám.....Nechápu, co to je a jsem mírně vyděšena. Každopádně dětská doktorka na to koukala v úterý a řekla nám, že se jedná o nějakou kontaktní vyrážku, z prádla, látek.
Syn dostal očkování MMR a dnes se zhoršil a má to všude. Opravdu se bojím, že jde o ekzém.

Peru v hypoalergenním dětském gelu, to už dlouho. Do koupele přidávám dětský olej a mažeme. Od doktorky máme Fenistil kapky 2x denně a mazat Fenistil gelem. Mažu i krémem na ekzém. Chystám se s ní na kožní příští týden.

Děkuji moc za názor. Jsem opravdu vyděšena.

Dobrý den,

podle fotky bych tipovala na virovou infekci kůže. Není to nebezpečné, jen to nehezky vypadá (a může se nějakou dobu hojit).
Doporučuji děti nekoupat, jen sprchovat - kůži namydlit, následně dobře opláchnout. Přesušená ložiska promazat např. Infadolanem.
Nosit nedráždivé, bavlněné, nebarvené, nepotištěné, volné oblečení. Zavést dočasně nedráždivou stravu (vynechat aromatické ovoce, džusy, bylinkové čaje, atd.), na noc dát dětem kapky Fenistil, aby noc byla klidná, nesvědivá. Větší zarudlá ložiska mazat krycím krémem (např. Sudokrémem). Dále léčbu usměrnit podle vývoje kožních projevů.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová