Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vývoj ve 20měsících. Mám to řešit nebo je to v normě?

Zodpovězené
Vývoj dítěteSpánek kojenců a batolatBatoleDětské příkrmyPsychomotorický vývojMotorický vývoj dítěteŘečŘeč tělaVyšetřeníPediatrDětský spánek
2. led 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na vývoj mého chlapečka. Nevím, jestli to už mám řešit nebo je vše v normě. Trápí mě u syna špatný oční kontakt. Z dálky se kouká přímo do očí, ale z blízka se mu bohužel nechce. Vadí mu to. Rozumí skoro všemu, ale má chvíle, kdy neposlouchá a poslední dobou dost často. Umí okolo 80 slov. Je na mě hodně fixovaný. Také má problém s chozením po špičkách, ale jen na rovné podlaze (lino, parkety), na koberci skoro vůbec nechodí. Používá bačkůrky a to dost pomáhá. Dětí se nebojí a nevadí mu změny. Má rád pohádky v televizi a někdy si i vyhraje sám, ale spíš nás potřebuje mít u sebe. S jídlem problém nemá a spánek taky v pořádku. Ale fakt mě trápí ty oči a někdy ty špičky.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji celkové vyšetření chlapce pediatrem (včetně rozboru krve), očním specialistou k vyloučení oční vady (např. tupozrakosti), případně na ORL a foniatrii k vyloučení sluchové vady. Následně neurologické vyšetření pro chůzi po špičkách - i když občasné, a brzy zahájit rehabilitaci jako prevenci zkrácení lýtkových šlach.
Po druhém roce věku vyšetření psychologem.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová