Zavádění příkrmů. Je na příkrmy brzo?

Zodpovězené
12. únor 2023

Dobrý den,

dcera 5 a půl měsíce je částečně kojena. Před týdnem jsme začaly dávat první příkrm (mrkev). Dcera se po ní mírně osypala na tváři, tak jsme daly opět pár dní bez příkrmů a před dvěma dny jsme zkusily dýni. První a druhý den dobré, ale pak opět mírná vyrážka na tváři.

Je na příkrmy brzo, nebo jak to řešit?

Dcera jedla příkrmy hezky a o jídlo jeví zájem.

Děkuji

Dobrý den,

v tomto období určitě není na příkrmy brzy. Má se s nimi začít od ukončeného 4. - 6. měsíce. U částečně kojených dětí se doporučuje začít spíše dříve. Dále zkoušejte jiné druhy zeleniny. Kdyby problémy přetrvávaly, tak se poraďte se svým praktickým lékařem pro děti a dorost. Je potřeba podrobná anamnéza (např. zda v rodině někdo trpí potravinovými alergiemi, astmatem, ekzémem atd.). Dále by bylo třeba vyrážku vidět, aby se zhodnotilo, zda je opravdu alergické povahy. Na základě toho by se rozhodl další postup vyšetřování.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká