Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zduřelé uzliny. Co může být přičinou, když zánětlivé parametry jsou v pořádku?

Zodpovězené
18. říj 2020

Dobrý den,

přibližně před dvěmi týdny jsme si všimli, že syn (5 let) má zduřelé týlní a krční uzliny. Žádnou nemoc v poslední době neprodělal, je zdravý, čilý. Dětská lékařka mu odebrala krev na krevní obraz, CRP a výtěr z krku - vše vyšlo v pořádku, pouze množství bílých krvinek je nižší. Přístí týden je objednaný na sono uzlin.

Zajímalo by mě, jaké by mohly být příčiny zduření uzlin s ohledem na to, že zánětlivé parametry jsou v pořádku.

Co může USG uzlin odhalit?

Velice Vám děkuji za odpověd.

Dobrý den,
oblast krku má bohatou sít' lymfatické tkáně, která brání průniku virů a bakterií do těla ( v této oblasti střeží vstup do dýchacích cest ). Setkání a boj s bacily vyvolá , mimo jiné, zduření této lymfatické tkáně a můžeme ji vidět na krku i jako bouličky pod kůží. Někdy je tento boj zuřivý ( s projevy jako je horečka, bolest v krku, rýma ...a je vidět i v krvi - zvýšení CRP, zvýšení počtu leukocytů ), někdy je to boj spíše tichý a nenápadný ( jen zvětšení uzlin, popř. únava, nechutentsví, bolest hlavy... ).
Provedená vyšetření ( výtěr krku, ORL vyšetření ) nám mají pomoci odhalit, zda je potřeba léčit dítě antibiotiky, zda dítě netrpí onemocněním lymfatické tkáně ( krevní obraz, sono uzlin. ). Když je vše výše uvedené v pořádku, stav dítěte se jen sleduje.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová