Žlutá rýma u kojence. Co byste doporučila?

Zodpovězené
19. led 2020

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Syn má 9,5 měsíce, je plně kojený, přikrmům zatím moc nedá. Trápí nás teď rýma. Průběh je následující: Od minulého úterý měl malý horečky cca 38,5 - 39 a trochu rýmu, nijak strašná. Byli jsme u lékařky a crp měl v pořádkup. P 3 dnech, tj. v pátek, byl bez rýmy, zdravý. Víkend jsme strávili doma. Toto pondělí začala rýma nanovo ale klasická pořádná rýma, kdy teče z nosu průhledný sopel, bez teplot. Včera vesměs průhledný až bílý sopel. Dnešní noc jsem se předčasně radovala, že je vše už ok, dýchal nosem, nicméně ráno byl hodně zahleněný - žlutý a usazený sopel (usazený asi po noci, nevím), ráno jsme odsávali nosní odsávačkou hojné množství hlenu (máme tu na vysavač) a dopoledne malému tekl žlutý hlen, zdála se mi tak napůl usazená ta rýma. Semtam, když kýchnul, vyletěl žlutý sopel.
Konzultovala jsem to s naší pediatričkou, která ihned volila Pamycon, nicméně mně se teď odpoledne už zdá, že se to malému lepší, má menší množství hlenu a je stále bez teploty. Nerada bych zbytečně dávala antibiotika, ale také bych to nerada podcenila.

Máte zkušenosti s podobným případem?

Moc děkuju 🙂.

Dobrý den,

je to celkem běžná situace u kojence, zejména v období zvýšené nemocnosti. Také dosti často v podobných případech nasazuji Pamycon nosní kapky, neboť lokální podání antibiotika nepovažuji za zátěž dítěte. Naopak, většině dětiček se rychle uleví a problém se vyřeší, zároveň se sníží riziko vzniku komplikací (zánět středouší, zánět dolních cest dýchacích) . Je vhodné před nasazením Pamyconu udělat výtěr krčku.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová