Změna růstové křivky v grafu u dítěte. Je zpomalení růstu u dětí normální?

Zodpovězené
29. led 2019

Dobrý den,
prosím o Váš názor.

Máme dceru, nyní má 5 let a 2 měsíce, která od miminka rostla v pásmu 75 až 90 percentil. V 18 měsících měřila 86 cm, ve 3 letech 100 cm. Pak se najednou růst zpomalil. Ve 4 letech měla zhruba 104 cm (to bylo měřeno mnou, takže berte spíše orientačně), v 5 letech na prohlídce u lékařky měla 109,5 cm, což má stále. Tomu, že za dva měsíce nic nevyrostla, nepřikládám žádnou váhu, vím, že děti rostou skokově, ale udivuje mě, že ještě ve 3 letech se pohybovala na zhruba 75 percentilech a nyní se pohybuje v pásmu 25-50 percentil.

Je toto zpomalení růstu ještě v normě a prostě jen bude dcerka menší než se zpočátku jevilo nebo by za tím mohl být nějaký zdravotní problém? (Pro doplnění - manžel měří 177 cm, já 174 cm).

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

predikce výšky Vaší dcery je 169 cm, s odchylkou plus i mínus 8,5 cm, čili odhad její výšky se pohybuje od 160,5 cm do 177,5 cm.

Až okolo třetího roku života se dítě usadí ve svém růstovém pásmu a tímto tempem v něm roste plynule do dosažení dospělé výšky. Mimo pubertu roste dítě 4-6 cm ročně, v pubertě růst akceleruje. Pakliže během dětského věku začne hodnota jeho výšky pásmo opouštět, je potřeba častějších kontrol výšky a popřípadě dalšího vyšetření. Z Vámi uvedených hodnot je růst dcerky okolo 50 percentilu, čili v normě. Při kontrolních měřeních výšky dbejte na přesnost měření, někdy jsou děti neklidné a získané hodnoty nepřesné.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová