Zvětšená nosní mandle, Nasonex a Aerius. Je nutné je užívat dlouhodobě? Pomohou i homeopatika?

Zodpovězené
17. čer 2019

Dobrý den.

Můj 4letý syn prodělal před měsícem zánět středního ucha, ouško mu píchali. Nakonec z toho byl celkový zánět dutin, nasazeny ATB, sirup Aerius, sprej do nosu Nasonex. Do toho ještě dostal neštovice, takže imunita dostala celkem zabrat. Na další kontrole ORL jsme dostali doporučení stále užívat sprej Nasonex a přijít za 3 týdny na kontrolu mandle a sluchu. Upozornila jsem totiž na špatný sluch syna po nemoci, což mi dr řekl, že je to normální. Dnes jsme vyšetření sluchu a mandle podstoupili a dle zprávy: Audiogram - lehký pokles pro převod, T-B křivky, R - špatně výbavné. Bylo mi řečeno, že je to zvětšenou nosní mandlí.

Doporučeno stále užívat sprej Nasonex plus Aerius v tabletách. Vzhledem ke složení obou doporučených léků, které se příliš neslučují s mou preferencí spíše přírodní léčby (tím nechci zpochybňovat doporučení lékaře), se chci zeptat, zda je opravdu tyto léky nutné užívat tak dlouhou dobu - doporučeno 2-3 měsíce do další kontroly. Syn jiné obtíže nemá, občas v noci chrápe, ale jinak je zdravý.

Zda zvětšená mandle může být stále následek prodělané nemoci? Zda mu mohu pomoci třeba nějakými homeopatiky?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zjištěnou převodní poruchu sluchu má zřejmě na svědomí zvětšená nosní mandle. její zvětšení způsobuje, kromě akutního respiračního infektu, i alergie, resp. alergické dispozice.

Doporučuji lokální léčbu - nosánek několikrát denně prostříkávat hypertonickými nosními kapkami ( Quixx, Sterimar, ap ) , event. zkusit zavést výplachy nosíku konvičkou. Při ucpaném nosu doplnit ještě léčbu Nasivinem ( nebo Sanorinem či Muconasalem ap. ) po přechodnou dobu.

Aerius je určen pro dlouhodobé užívání, takže byste mohla zkusit doporučenou léčbu a při ORL kontrole uvidíte, jaký je její výsledek a zda má cenu pokračovat.

Nasonex já příliš v oblibě nemám, častěji se při jeho používání spouští krev z nosu, a u mých pacientů jsem ani nezaznamenala výrazný léčebný efekt.

K homeopatické léčbě zvětšené nosní mandle jsem skeptická, zatím jsem neviděla ( v tomto případě ) léčebný efekt.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová