Jaký kočárek pro větší 3měsíční miminko?

Zodpovězené
11. črc 2023

Dobrý den,

mám aktuálně 3měsíční miminko, které měří 67 cm a váží 8 200g.

Existuje kočárek ve kterém je, především vzhledem k váze a zároveň k psychomotorickému vývoji, možné bezpečně dítě vozit?

Většina koreb má udávanou maximální nosnost 9 kg, a tímto tempem jsem za měsíc bez kočárku, zároveň si neumím představit mít 4měsíční dítě ve sporťáku.

Existuje řešení?

Děkuji

Ahoj,

vozit 3měsíční či 4měsíční dítě ve sportovní nástavbě je přirozené a vzhledem k jeho vyšší hmotnosti je to z bezpečnostního hlediska dokonce nutné. Překračovat povolenou nosnost hluboké korby je skutečně nebezpečné a určitě to nedoporučuji! Psychomotorický vývoj dítěte nebude nijak poškozen. Je důležité si vybrat ten správný kočárek:

Známe dva základní typy sportovního sedadla:

  • korýtkové sezení,
  • sezení s rovným lehem.

Korýtkové sezení: Nožky dítěte jsou „trošku vypodloženy”. Korýtko se jinak nazývá také ergonomickým sezením. Pro děti s vrozeným refluxem vám jej dokonce může doporučit pediatr. Korýtko připomíná leh v autosedačce (vajíčku). Problémem je spánek dítěte na bříšku, který není v případě korýtka možný.

Rovný leh: Zádová opěrka spolu s opěrkou nohou dokáží vytvořit vodorovnou (nebo skoro vodorovnou) plochu, která připomíná leh podobný tomu v hluboké korbě. Většina výrobců označuje tento parametr kočárku jako úplný leh. Sklon opěrky vytvoří prostor pro ležení s úhlem minimálně 150 stupňů a více.

Rovný leh ale ve skutečnosti rozdělujeme na:

  • úplný rovný leh (180°),
  • skoro úplný leh (165°),
  • pololeh (150°).

Více se dočteš v našem podrobném článku - Co je to kočárek dvojkombinace (2v1) a jak ho vybrat?

Kočárkem s úplným rovným lehem (180 stupňů) je například Easywalker Jimmey. Jeho bratrský model Easywalker Harvey3 je zase sportovní kočárek s korýtkovým typem sedadla.

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat Kočárkovou poradnu, Kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka