Výběr kombin.kočárku do města i trochu terénu, drobná maminka, tahání do schodů i MHD. Jaký? 🙂

Zodpovězené
27. dub 2020

Ahoj Eli,

mohla bys mi prosím poradit s výběrem kočárku? Předem se omlouvám za dlouhý sloh, bohužel neumím psát stručně.

Zde tedy potřebné informace:
1) Pokud vše půjde hladce, miminko se narodí v říjnu. Jsem prvorodička, tak nemám žádné zkušenosti nebo srovnání.
2) Ohlížím se po kombinovaném kočárku s hlavním důrazem na sporťák, ve kterém objektivně dítě stráví nejvíce času. Přes zimu by mělo být mimčo ještě malé, takže velikost korbičky pro mě není zásadní.
3) Bydlíme v Praze, budu tak potřebovat od kočáru, aby si poradil se všemi nástrahami města (obrubníky, místy horší chodníky, výmoly, kostky, koleje) a byl mi dobrým parťákem i do MHD, kde se často bojuje o každý centimetr místa a je potřeba se nalodit/vylodit rychle a bez boje.
4) Rodiče máme na vesnici a sami jsme dost sportovní a cestovní typy, takže každý víkend vyrážíme na výlety všemožně po republice. Původně jsem chtěla kočár, který zvládne i trochu těžší terén, ale čím víc o tom přemýšlím a procházím nabídky, tím více si uvědomuji, že asi budu muset zvolit cestu kompromisu. Zcela pragmaticky totiž většinu času stejně budu potřebovat kočár hlavně ke každodennímu fungování ve městě a nevím tedy, jestli by mi vysoká váha, menší skladnost a velikost nějakého terénnějšího kočárku nakonec nebyla denně ve městě spíš na obtíž. Jsem už proto schopna se smířit s tím, že s kočárkem kořeny stromů nepřeskáču. Stále ale od něj očekávám, že ho nějaký kamínek (nebo i stěrk) na cestě nerozhodí, hravě si poradí se suchou polní cestou a zvládl by i procházku lesem, když bude cesta široká a rovnější.
4) Hledám pokud možno lehký kočárek, který se dobře ovládá, je skladný, dobře se s ním manipuluje a snadno se složí do auta (vzhledem ke každotýdennímu cestování). A toto je nutnost, protože bydlíme v bytovce bez výtahu a zatím to vypadá tak, že mě reálně čeká nošení kočárku do třetího patra. Jelikož nemám ani 160 cm a jsem celkově dost drobná, neumím si představit tahat denně do schodů nějaké monstrum nebo s ním zápasit při skládání.
5) Sporťák zatím spíš s možností dát do lehu, dvojsměr (nebo alespoň přehazovatelnou rukojeť).
6) Pokud možno s velkým a dobře přístupným košíkem.
7) Ocením spíše moderní, minimalistické provedení kočáru bez zbytečných ,,kravin" kolem.
8) Cena kolem 20 tisíc (aby ještě něco zbylo na kvalitní autosedačku s isofixem).

Mně osobně se hodně líbí v dvojkombinaci Oyster 3, který je také cenově mým stropem. Líbí se mi celkovým zpracováním, uživatelskou jednoduchostí (perfektní skládání), vše krásně po ruce a designově jednoduché. Ale nevím, jak by zvládal třeba ty procházky v přírodě.

Z levnějších mi ho připomíná Espiro Only, u kterého ale zase nevím, jestli se ta nižší cena neodráží příliš na jeho kvalitě a vlastnostech. To samé Jané Kawai nebo Moon Style. V hledáčku jsem měla také Easywalker Harvey 2 All-Terrain.

Nemám třeba jasno v otázce kol pěnových versus nafukovacích. Respektive mi je jasné, že jakmile budou nafukovací, jde váha kočáru nahoru, ale nevím, jestli těm pěnovým mohu věřit mimo město...

Jak to vidíš Ty a co bys radila? Klidně si nechám poradit něco jiného 🙂.

Ještě jednou se opravdu omlouvám za ten dlouhý sloh, nechci být výběrem kočárku zklamaná, tak se snažím rozepsat co nejvíce své požadavky na něj.

Předem moc děkuji za jakoukoli odpověď!

Ahoj!

Při tom, co uvádíš, se snažím nejjednodušeji vyjít z "rovnice" vypíchnutím klíčových vlastností, které potřebuješ a vyžaduješ. Pochopila jsem z celého textu, že kvůli Tvé výšce, tažení do schodů, jízdě v MHD, ale i Tvých rodičů na vesnici a výletů do terénu, potřebuješ něco, co je ideálně co nejmenší a nejlehčí (věř mi, že nic větší jak drobnější maminka do schodů nebudeš chtít táhnout), s fajn koly příp. i odpružením. Přidanými vlastnostmi, které požaduješ, jsou pak otáčení sedadla, cena do 20 tis., minimalismus a prostorný nákupní košík.

Za mě to znamená co nejkompaktnější konstrukci (velmi by v tomto případě pomohlo mít kočárek neotočný (něco jako Casualplay LOOPi Allroad), ale rozumím, proč to potřebuješ, jako prvorodička je běžné, že chceš mít co největší přehled nad děťátkem, ale i s tou terénností by neotočné sedadlo dost pomohlo).

Casualplay LOOPi Allroad

Prvním takovým vyhovujícím, fakt menším ale ok i na nějakých těch nerovnostech, by každopádně byl Jané Kendo. A tady se pozastavím i u těch kol - z hlediska váhy i kompaktnosti budou nenafukovací v tomto případě podstatně lepší, ale tedy měly by to být kvalitnější, ideálně gumová nebo kvalitní pěnová kola, která právě Jané má.

Jané Kendo

Dále bych zmínila specifický, ale opravdu lehký a praktický do MHD - Easywalker Mosey+, kde je super, že i přední kola nejsou zrovna nejmenší.

Easywalker Mosey+

Co se Oyster 3 týká, je to dobrý, ale zejména městský full-size kočárek - což znamená, že váha tam je něco pod 12 kg, což pro tebe k tažení do schodů nebude tak úplně terno. Já osobně ho v tomto případě spíše nedoporučuju, není zas moc na terény kvůli rukojeti, ale do města čistě by byl úplně ok. Každopádně koukni i recenzi, máme k němu dlouhou: https://www.modrykonik.cz/blog/kocarkopedie/article/nevtirave-velkolepy-recenze-kocarku-oys-tp175f/

Babystyle Oyster 3

To pak, když bychom řešily i takovou váhu, asi bych se podívala i na Gesslein FX4 Classic, což by byl kočárek takový lepší i na nerovnosti, ale tedy stále mi přijde váhově moc...

Gesslein FX4 Classic

A tedy kompaktní, i nižší, celkově super (až na tu váhu zase), mi nedá nevzpomenout i Mamas&Papas Ocarro.

Mamas&Papas Ocarro

Přeju to najpohodlnější kočárkování,

Eli z Modrého Koníka.