5měsíční syn má problém s denním kojením. Proč?

Zodpovězené
25. bře 2020

Dobrý den,

syn má 5 měsíců, je kojený a už párkrát pil umělé mléko. Za začátku byl skoro pořád na prsu. Někdy i 45 minut a za pár minut znovu. Nyní kojím asi 20 minut, někdy 10. Občas se při kojení zlobí, pláče, natahuje prs, nechce táhnout.
Mám pocit, že mu nejde mléko. Občas prsa střídám, jindy kojím z jednoho. Kojí se někdy každou hodinu, někdy každé dvě hodiny.
Včera jsem mu dala 210 ml umělého mléka a byl spokojen. Vydržel 4,5 hodiny. Syn je dost uplakaný a trápí ho koliky.

Kdy se dostane do mléka to, co já sním?

Jak dlouho to tam zůstane?

Mám pocit, že mu dělá špatně i to, když se napije čisté vody.

Dávám mu Espumisan, bral probiotika BioGaia. Změna žádná. Využíval 2 balení. Občas mu uvařím kmín s fenyklem a vypije to. Zatím ho nepřikrmuji. Plenky má počůrané. Na poslední poradně přibral za týden cca 120 g. Doktorka řekla, že je to v pořádku.
Umělé mléko mu dávám, až když je špatně, když pláče a když se zlobí. Dávám mu ho jednou týdně. V noci pěkně spinká, budí se jen jednou. Občas prospí i celou noc.

Proč máme takové problémy s denním kojením?

Jak pomohu s kolikami?

Děkuji

Dobrý den,

Váš popis odpovídá běžnému režimu novorozence a kojence. Doporučila bych jen kojit při každém kojení z obou prsou a pokud je miminko dále hladové, klidně prsa i několikrát prostřídat. Podávání dokrmu lahvičkou zvyšuje riziko předčasného odstavení a většinou situaci spíše zhoršuje.
Obecně bych řekla, že potíže s denním kojením vzhledem k dlouhému nočnímu spaní jsou způsobené mírným poklesem laktace (rozčilování miminka, protože mléko neteče dost intenzivně). Bylo by fajn zachovat 1-2 noční kojení. Pro "nakopnutí" laktace je dobré společné spaní s miminkem a kojení v noci. Noční kojení je pro tvorbu mléka velmi důležité a celonoční spaní u 5měsíčního dítěte není přirozené.
Co se týče koliky, v 5. měsíci už tzv. prdíky postupně polevují a trávicí trakt by měl být dostatečně zralý. Pokud ne, zkuste vysadit mléko a mléčné výrobky - bílkovina kravského mléka je velmi častým problémem a nefunguje na ni ani Espumisan ani další přípravky, zkrátka jen eliminační dieta. S příkrmy bych zatím počkala, pokud váhově prospívá, stačí začít až po ukončeném 6. měsíci.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová