5týdenní miminko odmítá prso, ale odstříkané mléko pije. Čím to může být?

Zodpovězené
6. říj 2019

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně kojení. Mám syna 5 týdnů. Po porodu se okamžitě přisal a nebyl problém, ale poslední dobou cca od 2.tydne se děje to, že syn občas odmítá prso. V noci se koji dobře,saje, není problém, ale přes den nastává boj. Chvíli saje a pak se odtrhuje a pláče. Nevypije téměř nic. Tudíž musím odstrikat (cca 130 odstrikavam). Když mu dám moje odstrikane mléko, je to bez problémů. Když dávám prso na požádání, vždy ho tím akorát rozzlobim a pláče ještě vic. Nevim, co dělat. Z důvodu toho, ze se pořádně nenaji, pláče a nespí. Mléka mam dost, viz odstrikavani. Jsem z toho zoufalá. Stále jen nabízím prso a pak odsavam. Ani když jsme tělo na tělo nechce. Zkoušela jsem kloboucky, ale marně....už nevím co s tím. Dudlik nemá. Mléko dávám strikackou. Děkuji za pomoc.

Dobrý den, je velmi těžké zjistit, proč se takto děje. Jsou to příznaky typické pro bojkot, tedy zdánlivě bezdůvodné odmítání kojení. Důvod však jistě nějaký je. Dalo by se možná trochu odhadovat, že může jít o nižší tok mléka přes den. Otázkou je dokrmování stříkačkou - musí si miminko mléko vysát, nebo mu pomáháte a pístem mléko stříkáte? Pokud druhá možnost, opět bych důvod odmítání kojení přičítala tomu, že miminko vlastně nikdy nemuselo pořádně sát - v noci mu mléko (zatím( teče silně a přes den ví, že dostane mléko zadarmo stříkačkou - bez námahy. Zkuste tedy dokrm cévkou přímo u prsu (viz www.infookojeni.net), cévku můžete nenápadně při kojení vyndat a v případě rozčilování opět přidat tak, aby si miminko zvyklo sát, osvojilo si a zautomatizovalo sání. Miminka zvláště takto malinká mají silný instinkt sát a vědí jak na to. Chtějí se kojit již od prvních chvil po porodu. Ve chvíli, kdy se jim snažíme situaci usnadnit (samozřejmě v dobré víře, aby nestrádala) však často bráníme rozvoji jejich vrozených schopností se nakojit a instinkt potlačujeme. Věřte miminku i sobě, buďte v dostatečném kontaktu (velmi doporučuji tzv savčí polohu), noste na těle a rozhodně doporučuji společné spaní.
Bohužel pokud si miminko zvykne na to, že v případě, že odmítne prso, dostane mléko jinak - lahvičkou, stříkačkou či jiným jemu pohodlnějším způsobem, je odstavení už jen otázkou času.
Držím palce, abyste to společně zvládli, Vůbec není od věci zkusit kontaktovat dobrou LP z okolí, která by kojení mohla také vidět a zhodnotit možný další postup.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová