6měsíční miminko nechce jíst ani pít. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
1. říj 2021

Dobrý den,

syn má 6 měsíců a pár dní. Od 5. měsíce je na UM, mé mléko mu už nestačilo. S příkrmy jsme začali už od 4. měsíce. Papal naprosto krásně, ukázkově. Před 14 dny mi začal odmítat mléko přes den. Začaly nám růst zoubky, tak jsem si říkala, že je to normální. Mléko jsem dávala tedy v noci.

Syn mi od malá odmítá veškeré čaje, šťávy. Jenže teď mi už nechce vůbec nic. Přes den snědl 8 lžiček z oběda, jeden dětský jogurt a 20 lžiček (dohromady - oběd + večeře). Nevím, jak do něho mám dostat potravu nebo aspoň nějakou tekutinu. Není to žádný cvalík.

Doteď mi odpoledne jedl po 2 hodinách, déle nevydržel.. a teď jíst nechce vůbec. Večer se mi budí s brekem, ale cokoliv odmítá. 🤦‍♀️

Děkuji

Dobrý den,

především je třeba vyloučit jiné zdravotní potíže, tedy zda odmítání není spojené s jinou patologickou obtíží. Pokud je syn dle MUDr. zdravý, pak je třeba najet na pravidelný režim a držet se ho, zkrátka nabízet, nehledět na vypité množství a jíst společně. Nedělat z jídla divadlo, nepředhazovat další a další jídla. Žádné zdravé dítě hlady nezemře. Čůrá, kaká? Pokud ano, má evidentně přebytky.

I u dětí na UM není třeba začínat s příkrmy ve 4. měsíci, to právě často vede k snížení laktace a předčasnému odstavení. Zoubky dovedou velmi potrápit, je to zcela nový pocit v puse, na který některé děti reagují odmítáním potravy i tekutin. Jako tekutinu nabízejte pouze vodu, žádné šťávy, čaje apod. Nedávejte žádné křupky, sladkosti, pochutiny (asi nyní nedáváte, ale ani v budoucnu). Zkrátka pravidelně po 2-3 hodinách - snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře plus v noci.

Pokud by mimi přestávalo čůrat, kakat, je nutné se obrátit na MUDr. a hledat další příčiny.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová