ABKM. Jak přestat postupně kojit 6měsíčního syna, i když mám mléka hodně?

Zodpovězené
16. dub 2020

Dobrý den,

na doporučení pediatra mám skončit s kojením u 6 měsíčního syna (který byl do teď plně kojen+na oběd má asi týden zeleninu). Trápí nás, už asi 2 měsíce, ekzém, bolavé bříško a ublinkávání. Proto máme podezření na abkm a dr. mi dala Nutrilon při abkm.

Jak postupně přestat kojit?

Protože zatím syn s lahvičkou zápasí, moc mu to nejde - dnes po příkrmu vypil pouze půl láhve. Své mléko si chci nechat ještě pro případ nouze, ale strašně se mi nalévají prsa a bolí.

Mám si pouze postupně odstříkávat nebo zvolit homeopatika či se stáhnout?

Vadí mi, že "musím" přestat kojit. Dietu při abkm úplně nezvládám vychytat - jsem diabetik a už tak to je dost náročné. Proto dr. chápu, že mi řekla, ať přestanu, ale stejně mě to mrzí, když mám mléka hodně.

Ale zase kojit 6 měsíců, není zas tak málo, že?

Děkuji za Vaši odpověď.
Pěkný den
Lucie

Dobrý den,

toto je velmi nelehká situace. Kojit 6 měsíců je super, nicméně doporučení jsou jasná - kojit do dvou let či déle dle potřeb dítěte a matky. Na druhou stranu kojení je vždy záležitostí obou aktérů - miminka i maminky. Ani jeden by něměl zásadně strádat, nebo dokonce být ohrožen. Bezmléčná dieta je poměrně náročná i v normálních podmínkách, natož pokud vezmeme v úvahu Váš dietní jídelníček. Vidím dvě řešení. Prodiskutovat ABKM jídelníček s dietní sestrou a zvážit ještě možnost kojit. Nebo odstavit a nahradit MM mlékem umělým hypoalergenním.
Ohledně odstavení - v případě nalitých prsou odsávejte do úlevy (ne déle), prsa chlaďte studenými obklady, nejhorší bývá první týden, poté se laktace postupně vytrácí. Podpořit můžete mátovým či šalvějovým čajem.
Mimi může UM dostávat nejen lahvičkou, zkuste už normální hrnek s náústkem či pítkem apod., můžete zkusit obyčejný hrnek. Nejsnáze se děti naučí pít např. při koupání.
Moc držím palce, abyste vše zvládli.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová