Batole je při kojení agresivní, škrábe mě, štípe, tahá. Proč to dělá?

Zodpovězené
26. bře 2019

Dobrý den,
syn (13 měsíců) se ještě velmi často kojí. Přes den je to v klidu, ale odpoledne a večer u prsa usíná a v té chvíli to začíná. Uspávám ho v posteli, kdy spolu ležíme, on se kojí a usne. Ale než usne, tahá mě za triko, za ramínko podprsenky, škrábe a štípe mě v dekoltu. Pokud mu v tom bráním (držím ho za ručičku nebo si stáhnu triko tak, aby se pod něj nedostal) začne se vztekat a brečet. Někdy je v tom velmi agresivní. Občas se ode mě ještě odráží nožičkama a kope. Dělá to i v noci, když se v polospanku kojí. Je to normální? Proč to dělá? Co s tím? Mléka mám dost, takže to není tím, že by mu neteklo.

Děkuji a přeji pěkný den

Dobrý den.

Nepíšete, jak dlouho to takto dělá, ale vzhledem k tomu, že je to pouze při usínání, odhaduji, že je to zvyk. Zvyk, který mu přináší uvolnění, jistotu, bezpečí. Prostě se uvolním, poštípu a poškrábu si mamču (jako když si takto děti občas muchlají deku či plyšáka) a usnu. Ve chvíli, kdy mi tuto mou jistotu někdo bere, protestuji. Tedy - normální to je, zvyky mají děti různé, ovšem bude těžké, jej to odnaučit. Každopádně doporučuji tento zvyk změnit. Dítě po 1. roce už může začít brát v úvahu a respektovat přání a potřeby okolí a své maminky zvlášť. Buďte laskavá, ale nekompromisní, opakujte "ne, to bolí, au". Zkuste pomazlit jinak, tak aby to nebolelo. Zkuste nabídnout do ručičky něco jiného - nějakou dečku, kojící korálky apod.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová