Bojkot nebo jen období?

Zodpovězené
19. kvě 2021

Dobrý den,

vím, že se Vás na to ptá asi každá druhá maminka, prošla jsem spoustu článků a diskuzí, ale dokud mi neodpoví nějaký odborník, asi se neuklidním.

Cca 14 dní se malý (2 měsíce) začal občas rozčilovat u kojení. Ze začátku to bylo každý druhý den, potom byl třeba 2 dny klid, a pak zas 2 dny hrůza. U kojení bývá neklidný, kroutí se, vzteká, prsa se pouští a pak hned hledá, když mu ho vezmu začne brečet, ale když mu ho dám začne rudnout v obličeji a taky pak pláče a nebo naopak je klidný. U toho mě pak napadlo, že třeba ani prso nechce, nevím.

Prdíky to nejsou, chová se jinak, když ho trápí bříško. Zkoušela jsem jiné polohy, nahřívání prsou, leželi jsme kůže na kůži, ale žádná změna. V noci, ráno a v době, kdy ještě není úplně vzhůru, papá krásně. Pokud je problém s kojením a i po vystřídání prsou se vzteká, snažím se ho prvně uspat a až potom, když usne, ho položím, on se samozřejmě do pár minut vzbudí a já mu dám prso. Měla jsem prvně výčitky, že ho před kojením pořád uspávám, ale on vždy u kojení usne, takže si myslím, že to až tak nevadí. Všimla jsem si, že často, ne ale vždy, není vůbec přisátý, vzteká se, ale prso má jen jakoby v puse položené. 🙈 Nepoužíváme žádné dudlíky, kloboučky ani nic jiného, malý je plně kojený.

Myslíte, že by tohle vztekání i přesto, že po tom co prso pustí a zase hledá, mohlo znamenat, že třeba hlad nemá?

A pokud ne, je to jen přechodné období nebo to mám nějak řešit?

Nerada bych, aby se to zhoršovalo a nakonec by se třeba odstavil sám.

Moc děkuji za pomoc.

Dobrý den,

rozumím Vám, toto jsou velmi stresující situace a je velmi těžké zjistit příčinu tohoto chování. Z praxe mohu vyjmenovat - nižší tok mléka, pohyb střev a potřeba kakání, ale také (velmi dobře znají maminky z bezplenkování) potřeba čůrat mimo plenu. Někdy rostoucí zoubky (ale vzhledem k věku a klidnému kojení v noci si to úplně nemyslím), někdy dudlík (nepoužíváte). Někdy je podobné chování po očkování nebo při příchodu menstruace, případně spojeno s rýmou či zánětem oušek, dutin apod. - nic takového se Vás patrně netýká. Také mě napadá reakce na bílkovinu kravského mléka, ale také je to spíše nižší pravděpodobnost.

Univerzální řešení neexistuje, nezbývá než hledat, zkoušet. Může jít o situaci, kdy se již prsa tolik nenalévají, mléko neteče takovým proudem a mimi se rozčiluje, mléko se pak tvoří již více během kojení a v prsou se nedělají takové zásoby jako v prvních týdnech po porodu. Mléko se také spouští více pulsově, tedy v takových intervalech a když tok poleví, mimi se zlobí. Je třeba, aby si na změnu zvyklo, nečekalo, že poteče samo.

Doporučení - kojení v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz a trpělivost - děti se v dané poloze kroutí, hledají jim nejpříjemnější polohu, navíc jsou v dané poloze nuceny opravdu "makat". Střídat i další polohy - fotbalista, apod. Hodně kojit v noci - společné spaní a prokojit pár nocí může velmi pomoci. Když mimi nechce, nenutit, jen nabízet. Mluvit s miminkem v průběhu kojení, nevyčítat, sdělovat i své pocity, děti vědí mnohem víc, než si myslíme. Je velmi pravděpodobné, že pokud budete nadále kojit na požádání a trpělivě, prokojíte se touto krizí dál. Kdyby se situace zhoršovala, zkuste oslovit LP k návštěvě a konzultaci, je možné, že při přímé návštěvě zjistí další možnosti.

Sledujte váhu, pokud mimi prospívá, je to ok a není důvod k dokrmu apod.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová