Bolest bradavek při přiložení. Je to technikou přiložení anebo plochými bradavkami?

Zodpovězené
19. bře 2019

Dobrý den,

ráda bych se poradila stran bolesti obou bradavek bezprostředně po přisátí. Jsem týden po porodu a při přiložení a přisátí mě intenzivně bolí bradavky, až je to na hranici snesitelnosti. Bolest trvá asi minutu, pak to přejde. S prvním dítětem jsem to měla stejné a přešlo to asi po 3 týdnech. Pravděpodobně se bradavky musí zase vytáhnout. Mám je spíše plošší.

Mohla by svou roli hrát i nesprávná technika přiložení? Pokud ano, došlo by k okamžitému zlepšení nebo také k postupnému, jako u 1.dítěte? Bradavky mám již zhojené od zranění po intenzivním přikládání v začátku.

Děkuji.

Dobrý den,

bolest bradavek může mít více příčin.
Nejčastější je opravdu nesprávné přisávání, kdy miminko stiskne bradavku dásničkami a poraní ji. Někdy, spíše však při prvním dítěti si bradavky musí "zvyknout" na zvýšený nápor a poté bolest přejde.
Dalším důvodem je např. kvasinková či bakteriální infekce nebo syndrom bílé bradavky, kdy je bradavka při sání v křeči a po odpojení miminka bělá a intenzivně bolí. To však patrně není Váš případ.

Doporučuji velmi dbát na správné přisátí (zkuste samopřisátí v savčí poloze) a prventivně používání hojivé mastičky - Purelan, kokosový olej apod.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová