Dá se ještě zachránit kojení?

Zodpovězené
7. únor 2022

Dobrý den,

můj problém začal už v porodnici. Hned po porodu mě odbyli s tím, že mám špatné bradavky a nikdy se mi miminko nepřisaje jinak než přes kloboučky. Nikdo mi neporadil, jak kojit. Mého muže poslali do lékárny koupit kloboučky. Mlíčko se mi pořádně rozjelo až doma, ale syn se neuměl přisát, tak jsem jen odsávala.

4x za 2 týdny jsem měla zánět prsů a laktace se stopla. Odsaji horko těžko 20 ml. Pokud neodsávám a nekojím 12 hodin, tak mám nasbírané mlíčko a odsaji max. 90 ml.

Je možné rozjet ještě plné kojení?

Snažím se syna přikládat, ale vždy hned začne plakat, že je hladový, tak mu musím dávat umělé mléko. Někdy už mám chuť vykašlat se na to a zůstat na umělém mléce, neboť syn je tak spokojenější a není nervózní.

Děkuji

Dobrý den,

nepíšete, jak je miminko staré. Rozkojit se můžete i několik týdnů po porodu, záleží především na kontaktu s miminkem a četnosti přikládání. Miminko zpočátku potřebuje být u maminky téměř neustále. Doporučuji udělat si pelíšek a být v něm s miminkem co nejvíce, chovat, ňuňat, mazlit, spát společně. Miminko má tak neustálý přístup ke zdroji potravy a zkouší se přisávat. Jako ideální vnímám polohu savčí - viz www.prirozenekojeni.cz. Miminko se může svobodně přisávat a hledat pro něj nejlepší polohu.

Pokud nekojíte, je bohužel třeba pravidelně odsávat, cca každé 3 - 4 hodiny, na množství odsátého mléka nezáleží, jde o stimulaci prsou.

Je skělé, že se ještě chcete pokusit rozkojit a moc Vám držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová