Jak léčit kvasinky na bradavkách, když ještě kojím?

Zodpovězené
27. čer 2022

Dobrý den,

kojím tříměsíční miminko, které má už od narození v ústech kvasinky. Ústa jsem mu vytírala všeličím a nic nezabralo. Potom nám dala doktorka sirup Diflucan. Asi měsíc byl klid, měl čistá ústa a opět mu to začíná.

Natírala jsem si i bradavky, protože laktační poradkyně konstatovala, že mám kvasinku na bradavkách, ale neměla jsem žádné příznaky. Dostala jsem krém připravený v lékárně a natírala jsem si to. Už jsem myslela, že máme klid, ale nemáme. Tak jsem byla v tom, že já mám tu kvasinku pořád. Obvodní mi předepsala Borax glycerin a i ten jsem si natírala.

Jelikož se mu opět začaly tvořit bílé fleky na rtech a na jazyku, tak jsem to začala řešit i s gynekologem. Ten řekl, že to mám řešit u obvodní. Ta se zase ohradila na pediatričku. Ta opět na mou obvodní a ta na gynekologa, takže mi nikdo nepomohl.

Osobně si myslím, že tu kvasinku v těle mám přemnoženou já a tak to přenáším na malého.

Je to možné, že tím mateřským mlékem se to dostává i do něj?

Co ještě můžu udělat, abychom se dostali ze začarovaného kruhu?

Děkuji

Dobrý den,

kvasinky dovedou pěkně potrápit. Mohou být spojené s přenosem z maminky na miminko, i opačně, ale je i možné, že kvasinky nemáte, a přesto miminko ano. Mohou být i bez příznaků, nicméně nejčastěji se u maminek projevuje jak svědění, pálení, řezání bradavek a dvorců. Léčba zevní pomocí Canestenu, pokud je již kvasinka rozšířena, je třeba nasadit i antimykotika (obvodní lékař), Je dobré bradavky hodně větrat, nenechávat ve vlhkém teple a velmi pomůže omezení cukru ve stravě.

Dále pomáhají stříbrné kloboučky, bílý jíl apod.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová