Jaká je souvislost mezi nočním kojením a kazivostí zoubků?

Zodpovězené
1. srp 2019

Dobrý den,

chtěla jsem se optat, jak je to s nočním kojení dětí, které mají již prořezanou většinu zoubků a vznikem zubního kazu.

Mám roční dítě a v noci kojím celkem často, v dohledné době tomu asi nebude jinak a nerada bych tím zkazila zoubky, od svých známých vím o případu, kdy si dítě takto zoubky pokazilo a o zděšení zubaře, který kojení v noci okamžitě zakázal. Jaké máte s tímto zkušenosti?

Za odpověď předem děkuji!

Dobrý den,

děkuji za tuto otázku, je velmi zajímavá.

Jde spíše o otázku pro dentální hygienistku, berte proto mé vysvětlení jako laickou interpretaci.

Kojení jako takové a MM není pro kazivost zásadní, kazivost je zpravidla způsobena více faktory, od dědičnosti, přes častý přístup ke sladké potravě a především sladkým nápojům (např UM).

Po kojení opravdu nemusíte čistit zoubky. Je však pravda, že jsem tuto problematiku velmi intenzivně distkutovala s dentální hygienistkou, která kojení jako takové nepovažuje za rizikové, pokud proběhne tak, že nakojíte a poté následuje pauza - tedy zub má možnost se znovu obalit slinami a vytvořit na svém povrchu vrstvu "hodných" bakterií", které zub chrání. Rizikové je dlouhodobé "ucucávání", a to i v případě MM (kde je riziko minimální, ale je.)

U vámi popisovaného případu je otázka, jak mělo dítě zavedeno zubní hygienu, zda pilo a jedlo sladké nápoje a potraviny a již výše zmíněný faktor dědičnosti.

Z praxe Vás mohu uklidnit, že je obrovské množství dětí kojených tak, jak popisujete a zoubky mají v pořádku.

Nakonec - už kolem 1. roku je vhodné zvykat miminko na pravidelné ranní a večerní čištění - doporučován je silikonový kartáček nasazující se na prst.

Krásné kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová