Jsem těhotná a tvoří se mi kolostrum. Mohu si přikládat staršího synka?

Zodpovězené
5. lis 2019

Dobrý den,

jsem v 6. měsíci těhotenství a doma mám 1,5ročního synka, kterého jsem odstavila od kojení ve 14. měsíci. Bylo to velmi těžké, protože papal 8x za noc.

Byla jsem dost ovlivněna i názory rodiny. Téměř nikdo mi nerozuměl a poslouchala jsem i od babičky, že proč ještě kojím. Prý už je velký, že to není normální a mám s tím co nejdříve přestat. I muž byl spíše pro odstavení. Syn vůbec nebyl připraven a přestože jsme neskončili ze dne na den, velmi jsme si poplakali oba.
Dodnes si to vyčítám, že mu nedávám moje mléko, ale umělé.

Nyní se mi začalo tvořit kolostrum, což mě velmi potěšilo. Stále poslouchám, že ať mě nenapadne dát kolostrum synovi. Dokonce i gynekoložka po oznámení těhotenství, že ať co nejdříve přestanu kojit. Neuměla mi však říci konkrétní důvod.

Mám přestat s přikládáním?
Mohu opět začít kojit staršího synka, když se miminko narodí?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tandemové kojení je opředeno spoustou mýtů a ani odborná veřejnost nemá dostatek informací. V naší kultuře je spíše raritou. V jiných kulturách je normální a pokud je Vaše těhotenství v pořádku a bez komplikací, můžete tandemově kojit. Je otázkou, zda syna nezmatete tím, že jste již odstavila (a s velkými bolestmi).
Ze zdravotního hlediska je kolostrum zcela nenahraditelné, je to takové "vytuněné mateřské mléko ". Synovi může jen prospět. I po porodu lze v kojení obou dětí pokračovat a složení MM bude takové, jaké potřebuje mladší dítě a starší se jen "přidává".
Rozhodnutí je tedy na Vás, protože je třeba vyhodnotit i reakce okolí a jejich vliv na Vás - může to pro Vás být velmi psychicky náročné bojovat se všemi okolo a necítit podporu, ale jak tady již mnohokrát píšu - do Vašeho kojení je každému houby, je to jen na Vás, jak se rozhodnete.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová