Jsem těhotná, beru Citalopram 20mg a po porodu nesmím kojit. Co se dá dělat?

Zodpovězené
3. dub 2019

Dobrý den,

od 6. měsíce těhotenství mi byl nasazen Citalopram 20 mg. Můj lékař řekl, že jednoznačně třeba hned po porodu dítě odstavit.

Mohu podle Vás kojit?

Děkuji

Dobrý den.

Již v této chvíli je Vaše miminko vystaveno účinkům účinné látky Citalopramu, nyní navíc v mnohem větší koncentraci, protože v těhotenství jste s miminkem mnohem více propojena. Nevidím tedy důvod nekojit, protože pokud se nějaká účinná látka dostane do MM, pak v mnohem menším množství než kterému je nyní miminko vystaveno. Navíc kojení je při antidepresivech a léčbě deprese velmi významně pozitivním faktorem. Přikládám odkaz: https://www.mamila.sk/objects/forum/comment

5.4.2019 Edit:
Vzhledem k reakci z řad lékárníků na mou odpověď výše, bych ráda tuto odpověď upravila a rozšířila. Je pravda, že nemám vzdělání v oboru farmacie. Také je nutno podotknout, že téma kojení v souvislosti s braním léků je často velmi ožehavé. Proto se při podobných otázkách obracím na odborné organizace a sice buď na Laktační ligu ČR nebo společnost Mamila, slovenskou obdobu Laktační Ligy. Ve výše uvedené odpovědi se odkazuji na odpověď Mamily na velmi podobný dotaz.
V žádném případě nechci nijak znevažovat doporučení lékaře. Nutno však poznamenat, že vzdělání některých specialistů napříč obory v účincích léků a jejich indikaci s kojením není vždy 100%. Stejně tak jsem se v praxi setkala i s lékárníky, kteří odmítli mamince prodat Nasivin, protože kojí a v příbalovém letáku je uvedeno, že není vhodný pro kojící. Informace Laktační ligy na téma léky a kojení je tedy taková, že naprostá většina volně prodejných léků je s kojením kompatibilní, a to v doporučených dávkách. V případě léků na předpis je samozřejmě na zvážení lékaře, zda kojení doporučí (zde záleží na informovanosti lékaře).
I v případě, že se účinná látka dostává do MM, nemusí být kojení vyloučeno. Do MM se zpravidla dostává velmi, velmi malé množství a je otázka, zda vliv dané látky na miminko je rizikovější, než rizika spojená s odstavením. Pozitiva kojení jsou stále velmi podceňována. Panuje názor, že je při nutnosti braní daného léku lepší nekojit. Kojení je spojováno pouze s nakrmením dítěte. I když dnes víme, že kojení je komplexní životodárný proces, spojení matky a dítěte a jeho pozitiva a účinky některých složek MM se ukazují i po mnoha letech, stále je kojení vnímáno jen jako dodávka potřebných živin, které můžeme směle nahradit mlékem umělým.
Citalopram jsem dohledávala v mezinárodní databázi LactMed, kde jsou uvedeny dostupné studie na účinky látky při kojení. Cituji výňatek: „Kojenci dostávají Citalopram v mateřském mléku, kde je detekovatelný v nízkých hladinách. Bylo hlášeno několik případů vedlejších účinků, jako je ospalost nebo neklid. U kojenců, kteří byli dále kojeni během následujícího roku, nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky na vývoj. Pokud matka užívá Citalopram, není důvodem kojení přerušit. Pokud matka užívá Citalopram během těhotenství nebo pokud byla jiná antidepresiva neúčinná, většina odborníků nedoporučuje změnu léků během kojení.“

Doufám, že zde uvádím dostatek informací, které Vám pomohou se správně rozhodnout a přeji, aby se Vám nyní i po porodu dařilo dobře a užívala jste si miminko.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová