Kojení 3letého dítěte. Jak se bránit okolí a stát si za svým?

Zodpovězené
6. říj 2019

Dobrý den,
jak prosím argumentovat a obhájit si své? Mé blízké okolí mne chápe, ale bojím se lékařů. Na ambulanci o kojení nemluvím, ale co když budeme muset do nemocnice. Budou na mě koukat jako na šílence. Opravdu umějí vytvořit velký tlak, že to není normální a vím, že si pak povídají na sesterně. Pak do mě hučí strašně zlým způsobem, že nejsem schopná odstavit a jak dlouho ještě hodlám kojit. Jak si stát za svým? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, VELMI, VELMI DĚKUJI ZA TENTO DOTAZ! Máte pravdu - na cizí mateřství je každý odborník a okolí dokáže být velmi kruté. V ČR není dlouhodobé kojení zcela běžné, i když musím říci, že ve svém okolí se s dlouhodobě kojícími maminkami setkávám čím dál častěji, takže první dobrá zpráva je, že nejste jediná. Druhá dobrá zpráva je, že dlouhodobé kojení - tedy kojení do 2 let či déle dle rozhodnutí matky a chuti dítěte - je oficiální doporučení Světové zdravotnické organizace a také České pediatrické společnosti. To, že to někteří zdravotníci nevědí - zvláště v pediatrickém prostředí - je jejich ostuda. A třetí důležítá info - Vy, jako matka, máte právo rozhodnout o tom, jak dlouho budete své dítě kojit a KAŽDÉMU JINÉMU JE DO TOHO HOUBY! Vy sama víte, proč to děláte, víte jak je to krásné, nezapomenutelné a co všechno Vám i Vašemu dítěti kojení přináší. Stůjte si za tím, děláte to správně. Odstavení není žádné hrdinství, není to o schopnosti, je to jen o rozhodnutí. Je mnoho žen, které kojily do tzv samoodstavení a nechaly rozhodnutí na dítěti. Tím nechci říci, že matka nemůže odstavit např. v 1 roce - může a je to její právo, stejně tak jako může kojit do 6 let a opět opakuji, že do toho nikomu nic není. Řeči v sesterně jsou prachobyčejná "slepičárna".
Držím palce, ať to zvládnete.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová