Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojení a bolest bříška. Lze miminko "překrmovat", i když nezvrací a ani prso neodmítá?

Zodpovězené
11. čer 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda může časté kojení způsobovat bolest bříška?

Mám 3týdenní miminko, hodně se kroutí a propíná, bolí ho bříško, někdy dlouze pláče a až s vyprázdněním přichází úleva. Poté by však zase pil.
Slyšela jsem už i názor, že to může být i tím, že ho často kojím - že je mu těžko a mlíčko nestihne strávit (kojím někdy po 1 h, někdy po 2 h), prostě, jak si řekne...ale trápí mne, že po kojení usne, ale po chvíli se neklidné vzbudí s bolestí bříška a dokud se nevyprázdní, tak je nervózní a pláče...
Přibírá hezky, hodně - cca 300 g týdně...

Ale začínám si trochu každé kojení vyčítat, že mu tím způsobuji trápení a bolesti...Vím, že trávicí soustava dozrává, a že to chce čas. Přisátí, polohu, to máme zkontrolováno hned na začátku od LP.

Lze tedy miminko takto "překrmovat"? I když nezvrací a ani prso neodmítá...

Děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.

P.

Dobrý den,

kojení si určitě nevyčítejte, kojení je to nejlepší, co pro své miminko můžete dělat. O kojení panuje stále mnoho a mnoho mýtů a jedním z nich je, že příliš časté kojení je škodlivé. Miminko samo nejlépe ví, kdy se má kojit. Je to stejné, jako u ostatních savců - a už jste viděla, že by kočka, či fenka odstrkovala mláďata od kojení a kojila podle nějakého harmonogramu?

Bolení bříška je častým problémem a není bohužel stále jasné, kde je příčina. Jasné však je, že při kojení se miminku uleví, proto se chce tak často kojit. Zkuste se zamyslet nad některými potravinami a vypozorovat, zda miminku nevadí - nejčastěji mléko a mléčné výrobky, lepek, droždí a kynuté apod. Někdy se však opravdu nepodaří zjistit příčinu a bolesti odejdou kolem 3. měsíce samy. Pomáhá nošení v šátku či nosítku, polohování miminka apod.

Moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová