Kojení po 2. roce dítěte. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
31. říj 2022

Dobrý den,

mám dceru, 27 měsíců, a doteď je kojena. Zajímaly by mě odpovědi na více otázek.

Dcera je zdravá, prospívá, řekla bych, že ani není moc nemocná, a to starší sourozenec chodí do školky a je každou chvíli nemocný.

Má kojení na to vliv, že má protilátky?

Já beru vitamíny pro kojící, plus se samozřejmě snažím o pestrou stravu. Už několikrát jsem přemýšlela, že kojení ukončím, ale spíš doufám, že se odstaví dcera sama. Jenže to bude ten problém. Dcera chce kojit několikrát denně. Před spaním, po spaní a ještě několikrát během dne. Má v podstatě frekvenci jako plně kojené miminko. Jídlu moc nedá, spíš ochutná a dál ví, že se může kdykoliv napít ode mě.

Mám ji nějak omezovat počet kojení?

Mám ji víc nutit, aby jedla normální jídlo a méně mateřského mléka?

Může takto velké dítě mateřské mléko zasytit jako běžné jídlo?

No a co se týká odstavu. Zkoušela jsem dát dceru k rodičům na víkend. Tam mléko samozřejmě vyžadovala, bez scén to nebylo a když se vrátila po 2 dnech domů, tak chtěla normálně pokračovat dál ve svém systému kojení.

Jak tedy na odstav?

A nebude z toho mít nějakou psychickou ujmu?

Je hodně chytrá a hodně chápe. Tohle se ale bojím, že ji nevysvětlím. Navíc bych řekla, že kojení je pro ni i příjemná chvíle, kterou máme pro sebe.
Já bych odstav chtěla spíš už kvůli sobě, za pár měsíců půjdu do práce, ona do školky a neumím si představit, že ve školce vykládá paní učitelce, že až přijde domů, že půjde pít mlíčko od maminky. Zdravotně mi to zatím kupodivu nevadí.

Předem velmi děkuji za odpovědi.

Krásný den 😉

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz, problematice dlouhodobého kojení se zde věnuji poměrně často, možná Vás budou inspirovat i další odpovědi.

Kojení je pro dítě každopádně zdravé a prospěšné. Tak jak sama píšete, dostává protilátky, já ráda MM u stařího dítěte označuji za multivitamín, který v lékárně nelze koupit. Stejně tak velmi dobře píšete, že kojení má pro dítě významný psychologický přínos, je to chvilka zklidnění, kdy Vás má jen pro sebe, chvíle lásky, bezpodmínečné jistoty a pohody.

Co se týče výživy, píšete, že dcera jídlu moc nedá. Otázkou je, zda máte zaveden pravidelný režim 5 jídel denně, tedy sejdete se u stolu a jíte spolu snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Pokud ano, dcera má přístup k pestré stravě a k tekutinám, pak není důvod k panice. MM časem ztrácí původní výživovou hodnotu, co do obsahu tuků a bílkovin atd. Příroda počítá jednoduše s tím, že dítě již tyto složky přijme jinou formou než z MM. Pokud však dcera prospívá, je zdravá, aktivní, je to ok.

Ohledně odstavení, nebo nastavení kojení tak, aby Vám to více vyhovovalo - dcera je chytrá, chápe, pak je dobré nastavit kojení určitá pravidla. Kojíme jen, pokud to obě odsouhlasíme. I maminka má právo odmítnout a nakojit až ona bude chtít. Dítě se tak učí respektu k Vašim přáním. Zkuste kojení občas odložit, dát pravidlo např. že kojíme jen doma, kojím jen večer před spaním. Pokud se dcera bude zlobit, obejměte ji, přijměte její pocit, ale trvejte na svém. Takto můžete kojit klidně nadále, dcera se postupně přizpůsobí a chvilku lásky a souznění bude očekávat před večerním spánkem. Tento režim je pak možný i v době, kdy dítě chodí např. do školky.
Pokud by Vám tento režim nevyhovoval, nezbyde, než vysvětlit, rozhodnout se a ukončit. Bylo by bláhové očekávat, že dvouleté dítě pochopí, že už kojit nechcete. V době odstavení je dobré hodně chovat, nahradit intimní chvíle kojení chvilkami čtení, špitání, zpívání apod.

Moc držím palce, abyste našla, co Vám oběma bude vyhovovat.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová