Kojení v těhotenství - mlezivo. Mohu vůbec počítat s tím, že se mi mlezivo začne tvořit v podobném čase, nebo se jeho tvorba naopak oddálí?

Zodpovězené
6. bře 2023

Dobrý den,

kojím ani ne dvouletého synka a jsem na začátku 5. měsíce (z 9 těhotenství). Ještě ke konci 1. trimestru jsem měla docela dost mléka, dítě často plolykalo velkými doušky, ale jen za něco málo týdnů se jeho tvorba výrazně utlumila, syn se i znatelně rozjedl, rozpil a nyní se to málo snad ještě více snížilo, sotva vymáčknu maličko kapiček. Syn jí jak prokoplý, stolici má i několikrát denně. Zbytečky mléka mají i výrazně jinou chuť - ne sladkou, ale takovou slanější, hodně podobnou chuti zbytkového mléka, které mi v minulosti zůstalo i dlouhý čas po odstavu. Samozřejmě bradavky dost citlivé, ale dá se to, nejvíc nepříjemný je dotek a prvotní přisátí.

Trochu jsem myslela, že se mi začne třeba dříve tvořit mlezivo, ale zatím to nevypadá. V minulých několika těhotenstvích jsem si mleziva začala všímat kolem 24. - 27. týdne těhotenství (po zmáčknutí), to znamená, že mi schází ještě tak 1-1,5 měsíce.

Mohu vůbec počítat s tím, že se mi mlezivo začne tvořit v pododobném čase, nebo se jeho tvorba naopak oddálí?

Může např. tvorba mleziva zpříjemnit kojení stavajícího dítěte?

Samozřejmě budu ráda, že mu budu moci alespoň trošku mleziva poskytnout, pokud kojení prakticky úplně na sucho těch několik týdnů syn ustojí, zvlášť když vím, že miminko by nemělo být tímto ochuzeno, ale zajímalo by mě, jak to funguje a jak tělo ovlivňuje, že se starší stále přisavá a saje.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

moc Vám děkuji za Vaši zkušenost i velmi zajímavé otázky týkající se neméně zajímavého tématu - kojení v těhotenství případně tandemového kojení.

Bohužel, nemohu Vám dát přesné odpovědi, spíše obecné informace, protože kojení v těhotenství stejně jako těhotenství samotné je velmi velmi individuální a dokonce každé jedno může probíhat rozdílně. Příroda to prostě dělá tak, jak je to nejlepší a nejvýhodnější pro nové miminko.

V těhotenství se někdy batole kojí celou dobu bez problémů, jindy se odstaví úplně, jindy jen dočasně a ke kojení se opět vrátí třeba až s narozením malého sourozence.

Stejně tak mlezivo se některým maminkám tvoří již v průběhu těhotenství, někdy ho zaznamenají až po porodu.

Je dobré to takto pojmout, nechat věcem volný průběh, nechat staršího sourozence kojit se dle potřeby, ale vzít v úvahu také své pocity a dát je batoleti najevo, pokud jsou při kojení nepříjemné. Musí to být alespoň částečný kompromis. Starší děti se často nepotřebují kojit ani tak z potřeby sát mléko/mlezivo, ale někdy jen tak dudlají, aniž by cokoli teklo. Je to z potřeby pocitu bezpečí a jistoty.

Moc Vám gratuluji ke krásnému dlouhodobému kojení, a přeji krásné zážitky s tandemovým kojením.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová