Konec kojení. Jak nejlépe zastavit laktaci?

Zodpovězené
11. srp 2021

Dobry den,

mám otázku, jak nejlépe zastavit laktaci.

Dceru jsem kojila devět měsíců a teď jsem ji odstavila, jelikož mě kojení psychicky i fyzicky vyčerpávalo a navíc mě začala kousat. Umělé mléko přijala hned, což jsem nečekala, takže jsem ji odstavila ze dne na den. Jenže já mám teď problém s nalitým prsem (půl roku se kojila jenom z jednoho prsu, druhý odmítala), beru homeopatika na zastavení laktace, a pokud se mi prso naleje, odsaji jenom trochu, ale někdy prostě musím odsát víc. Zkoušela jsem i stažení, ale to mi bylo strašně nepříjemné.

Jak prosím co nejlépe postupovat, aby se mi prso tak nenalévalo (mívám kolikrát i bolavou bouli a horké prso) a laktace se zastavila?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

omlouvám se za pozdější odpověď. Nevím, zda stále máte potíže s nalitými prsy, nebo zda je již situace lepší. Při odstavování můžete odsávat, ale pouze do úlevy, do pocitu, že si prsa ulevila, nejsou již horká, těžká. Ne více. Po odsátí můžete chladit, dávat tvarohové obklady, zelí, strouhanou bramboru, potírat tvrdým alkoholem. Doporučuje se pít mátový či šalvějový čaj.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová