Laktace po plánovaném císařském řezu. Doporučuje se použít elektrická odsávačka vždy po přiložení miminka?

Zodpovězené
10. kvě 2023

Dobrý den,

čeká mě plánovaná sekce a ráda bych si dopředu připravila vše, aby se bezproblému rozběhla laktace. Pořídila jsem si elektrickou odsávačku.

Doporučuje se ji použít vždy po přiložení miminka?

Co dalšího doporučujete pro včasné rozběhnutí laktace?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejdůležitější je kontakt a co nejpřirozenější kojení. Sekce není nic hrozného, ale může laktaci trochu ztížit,celý proces neprobíhá tak přirozeně, jako při porodu.

Pokud to půjde, zkuste bonding (alespoň u tatínka) a poté rooming in, tak rychle, jak to půjde (u císaře je doba separace většinou delší, čeká se, než se maminka alespoň částečně zotaví. Při kojení často střídejte prsa, klidně i několikrát za jedno kojení, odsávat můžete, ale nemusíte to přehánět, důležité je, abyste byla fit.

Jakmile to půjde, udělejte si (doma) pelíšek a tam si udělejte takový restart jako při přirozeném porodu - miminko kůže na kůži na hrudník, nechejte ho tam, jak dlouho budete chtít, abyste měli čas se navzájem seznámit, očuchat, oňuchat, ochutnat. Dejte miminku čas si zvyknout na svět tam, kde je to pro něj nejbezpečnější - na Vašem hrudníku. Možná se tam i samo přisaje, možná mu trochu pomůžte... Jsou to krásné chvilky, užijte si je.

Díle kojte tak často a tak dlouho, jak mimi bude chtít, nejdéle po 3 hodinách (počítáno od počátku kojení do počátku dalšího). Stále platí, často střídat prsa.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová