Má kojení novorozence smysl, když ho dokrmuji i umělým mlékem?

Zodpovězené
4. čer 2019

Dobrý den,

mám doma třítýdenní dcerku, které moje mléko v porodnici stačilo. Když jsem přišla domů, musela jsem ji začít dokrmovat umělým mlékem. Před každým krmením jí nabídnu prsa. Napapá se, pak pláče a já ji musím dokrmovat.

Má takové krmení smysl?

Za odpověď děkuji

Dobrý den. smysl má kojení vždy. Pokud se začtete do některých dřívějších odpovědí, najdete informace o tom, že kojení není zdaleka jen o jídle a nakrmení, dodání potřebných živitn. Kojení je vztah, zcela nenapadobitelné souznění maminky a miminka, mezi nimiž dochází ke vzájemné výměně informací. Při kojení se maminka dozvídá od miminka, co potřebuje a kojenec naopak od maminky vše, co potřebuje vědět o okolním světě. Dostává informaci, že svět je dobrý, laskavý a nehrozí z něj nebezpečí.
Nic z toho lahvička nenabízí. Kromě toho nelze přehlédnout pozitiva mateřského mléka, ve srovnání s nímž je umělé mléko zkrátka jako Mercedes vs tříkolka 🙂.
Je otázka, proč miminku Vaše mléko nestačí. Je jisté, že pláče hlady? Ve třech týdnech je ještě velikánská šance se rozkojit plně, vše je teprve na začátku. Záleží na tom, jak často se miminko kojí, jak kojení vypadá, v jaké poloze, kde miminko spí, jak často je kojeno v noci, jak často střídáte prsa, zda používáte dudlík, zda dokrmujete lahvičkou.
To vše by měla zhodnotit dobrá LP a poradit způsob, jak se dostat k výlučnému kojení.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová