Má kojení pro 15měsíční batole význam?

Zodpovězené
5. srp 2019

Dobrý den,

kamarádky dcera má 15 měsíců a asi do 13 nebo 14 měsíců byla kojena vícekrát denně, teď od 15 měsíců už moc nechce, pouze ráno a večer, i když kamarádka přes den nabízí. Je to OK?

Už dávno teda baští vše, i jogurty, sýry, pečivo, zeleninu, maso. Kamarádku by zajímalo, zda má kojení už úplně utnout, nebo kojení ráno a večer má nějaký, byť malý, význam.

Děkuji.

Dobrý den,

ano, dlouhodobé kojení má význam a to dokonce velmi výrazný.

Kojení starších dětí (rok a více) je prospěšné především pro ideální vývoj a zrání imunitního systému. Pokud projdete starší odpovědi, často MM označuji jako ten nejkvalitnější multivitamín, který již dítě nikdy v životě nedostane. Tak skvěle namíchanou látku už nikdy nikdo nemůže vytvořit, kromě vlastní maminky.

Samozřejmě nelze pominout ani psychické výhody, tvorbu zdravého vztahu matka -dítě atd, ačkoli ten je ovlivňovám celkovým přístupem maminky k dítěti a otázkám výchovného přístupu apod.

Rozhodně doporučuji kojit dál, pokud to oběma vyhovuje.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová