Mám málo žláz. Podaří se mi kojit?

Zodpovězené
16. zář 2020

Dobrý den,

první dítě jsem se snažila cca 3 měsíce stále přikládat. Používala jsem různé tipy na rozběhnutí mlíčka, ale i tak jsme skončili nakonec čistě na UM.

V porodnici mi už tehdy jedna sestřička řekla, že mám nepovedená prsa. Tedy jen zduřelá prsa a žádné mléko. Teď jsem znovu těhotná a dnes mi na preventivním sonu prsou doktorka říkala, že podle ní, tedy podle toho, co tam vidí, tak by nepočítala vůbec s kojením. Prý mám málo žláz.

Je možné, že to mléko opravdu nemá odkud jít?

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

nemohu zhodnotit nález na sono, ale ohledně prsou - všechny prsa byla stvořena ke kojení a žádná nejsou nepovedená. Stejně tak vemínka apod. Podobné poznámky jsou neprofesionální a jen zanechávají v maminkách pocit, že kojení se nepodaří.
Pro spokojené kojení je nejdůležitější co nejvčasnější příložení, ideálně samopřísátí po porodu a dále co nejbližší, intenzivní konakt s miminkem. Tedy žádná separace v postýlce, ale časté kojení, přikládání, mazlení, chování. Kontakt kůže na kůži.
Zkuste se již nyní poohlédnout po LP v okolí, abyste se měla po porodu na koho obrátit.
Kojit může 95 % žen, tak proč ne Vy 🙂.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová