Máme ještě šanci na kojení s přisátím? Mléko odstříkávám a dcera pije z lahvičky.

Zodpovězené
19. únor 2019

Dobrý den,

mám doma 11ti týdenní holčičku. Zhruba týden jsem kojila, ale přisávání moc nešlo, mám velká prsa, byly ploché bradavky a malá do teď dává jazyk nahoru. Zároveň mne strašně mlátila do prsou, bradavky celé krvavé a vztekala se u toho. Po propuštění je z větší části na příkrmu, nesla starší dcera (nikdy nebyla kojena) kojení špatně, plus přišly další problémy, co jsem uvedla, a tak jsem se rozhodla odsávat. Příkrm jsme odbouraly, mléko mám stále a stále odsávám, bradavky už jsou lepšího tvaru. Přisátí se ale nedaří. Dcera má klasickou lahvičku se savičkou, příležitostně dudlík. Má cenu ještě zkusit třeba suplementor? Nebo se raději smířit s tím, že to nepůjde a vzhledem k úspoře času koupit odsávačku na obě prsa? Pokud budu odsávat, jak nejlépe pak krmit dceru v létě venku, aby se mléko nezkazilo?

Dobrý den,

jak je vidět, spojilo se u Vás několik faktorů, které na konci vyústily ve variantu, kdy krmíte svým odsátým mlékem. Je skvělé, že dokážete odsát tolik, že to Vaší holčičce zatím stačí, laktace je evidenteně dobře rozběhnutá. Bohužel v dlouhodobém horizontu je tato varianta krmení velmi náročná - jak časově, tak fyzicky a velmi často při dlouhodobém odsávání se dávky, které maminky zvládnou odsát snižují (ne vždy, ale většinou).

Šance na přisátí je vždycky. Miminko je sice nyní zvyklé na zcela jiný způsob sání a především přisávání, ale miminka jsou šikovná a chytrá, naučit se mohou ledacos. Především je třeba, aby se miminko začalo přisávat, poté už není třeba žádný suplementor, mléka máte dost a miminko si jej vysaje od Vás. Pro úspěšné kojení je nejdůležitější nepřetržitý kontakt - společné spaní, nošení na těle. Jen tak miminko znovu objeví instinkty, které mu pomohou se přisát. Rozhodně doporučuji samopřisátí v savčí poloze. Vzhledem k věku miminka bych se přikláněla k tomu, abyste si našla v okolí laktační poradkyni (např na www.prirozenekojeni.cz), která by Vám pomohla a vysvětlila reakce miminka (např. Vámi zmiňované "mlácení" do prsou je naprosto přirozená snaha miminka se Vás chytit a dostat se u prsu do polohy, která mu vyhovuje).

Ke krmení venku - patrně myslíte, když budete např. celý den na výletě? Pak doporučuji mít odsáté mléko ve vychlazené termosce či alespoň termotašce. Samozřejmě nemít na přímém slunci. Jinak MM je velmi odolné, na pokojové teplotě oficiálně 3-4 hodiny bez potíží vydrží, neoficiálně i déle.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová