Máme laktační krizi. Jak zachráním kojení 3,5měsíční dcerky?

Zodpovězené
19. zář 2023

Dobrý den,

mám 3,5měsíční dcerku a před měsícem nám začala řádná laktační krize. Do té doby byla spokojené miminko, plakala, zlobila se jako divoká a hlavně neprospívala. Mlíčka bylo žalostně málo, takže jsem začala s příkrmem. Snažila jsem se přes cévku, ale dcera to odmítala. Věděla, že jí tam asi něco zavazí. Odsávala jsem mlíčko a krmila ji z láhve.

Když byla v noci přispaná, tak se nakojila pěkně sama. Přes den jsem zkoušela krmit, když byla přispaná. Když se hodně jedovala, tak dostala láhev s odsátým umělým mlékem.

Po dvou týdnech odsávání, kdy jsem odsávala stále méně, jsem se na to vykašlala. Časově jsem to nestíhala vedle první dcery. Najednou z ničeho nic se mi zase tak nalila prsa, že dcerka papala krásně mé mlíčko - celý den i celou noc. Nikdy nedopila všechno ani z jednoho prsu. Tento úžasný stav trval 4 dny. Pak jsme šly na očkování a malinká byla tak ubolená, že jedla velmi malinko. Přikládala jsem ji často, ale nechtěla. Když se přisála, tak za chvilku usnula.

Druhé ráno jsem se zase vzbudila skoro bez mlíčka. Mám pocit, jako kdyby se dcera nakojila jen tehdy, když mám nalitá prsa. Nejhorší je, že tentokrát ani elektrickou odsávačkou nemůžu skoro nic odsát. Když si zmáčknu prsa, tak jde nějaké mlíčko.

Jak to můžu zachránit?

Já už jím asi všechno. Ricinus communis, který mi už 2x velmi pomohl, teď jaksi nezabírá. Denovku, Benedikt i moringu jím 3x denně a prsa se stále ne a ne nalít. Nerada bych to vzdala, ale spokojené miminko je najedené miminko. Mrzí mě, že tuto základní potřebu nějak neumím naplnit.

Děkuji

Dobrý den,

základem spokojeného kojení je kojit tak často a tak dlouho, dokud miminko chce, často střídat prsa při jednom kojení a hlavně dostatečný kontakt s miminkem. Rizikem kojení je (min. v prvních týdnech) dudlík, dále dokrm podávaný lahvičkou, příliš velké dávky dokrmu a nakonec korigované kojení v pevných časových intervalech. Někdy kolem 3-4 měsíce může dojít k problémům, které zmiňujete. Laktace se lehce zmírní, mléko se již nevytváří dopředu, ale tvoří se převážně v průběhu kojení a tok není tak silný. Miminko, které je do té doby zvyklé spíše polykat, než efektivně sát, tak může reagovat rozmrzele, podrážděně, vztekle, může se zhoršit váhový přírůstek apod.

Odsávání a dokrm lahvičkou bohužel situaci zhorší, protože odsávání a kojení jsou velmi odlišné procesy a laktace se patrně ještě více snížila, zároveň miminko zjistilo, že láhev lépe teče.
Dočasné nalití prsou je reakcí na odstavení, která ale není zárukou dlouhodobého dostatku mléka.

Jakékoli doplňky stravy či homeopatika situaci samy o sobě nevyřeší. Mohou pomoci, podpořit, ale nejsou samospásné. Pokud chcete situaci zvrátit, nezbyde, než se vrátit ke kořenům - tedy kojit, kojit často a dlouho, kojit v noci, spát s miminkem a kojit průběžně. Vyhnout se dokrmu lahvičkou, pokud dokrm, tak cévkou. Vím, že u starších dětí je s cévkou občas boj, už jsou chytrá, na druhou stranu, když zjistí, že z cévky to lépe teče, často ji vezmou na milost.

Od ukončeného 4. měsíce můžete začít podávat příkrm, můžete tedy zkusit zavést příkrm a odbourat UM a zůstat tak postupně na kojení a příkrmech.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová