Mohu si vytlačovat kolostrum?

Zodpovězené
14. kvě 2021

Dobrý den,

jsem v 19. týdnu a kolostrum se mi tvoří již asi od 13. týdne. Prsa mě někdy svědí a mám je horká, ale to nějak neřeším. Jsem zvyklá (mám atopický ekzém) a mastičky na to.

Mohu kolostrum vytlačovat?

Četla jsem, že se nemá vytlačovat. Ale nepochopila jsem docela, jestli jen před porodem a proč se nesmí vytlačovat.

Děkuji

Dobrý den.

doporučuji dát kojení volný průběh, nic nevytlačovat, nic nelámat přes koleno. Je skvělé, že už prsa pracují a vše jde tak, jak má. Kolostrum má svůj největší význam v prvních hodinách po porodu, kdy dodává miminku maximální možnou výživu. Je to takový multivitamínový energetický nápoj 🙂. Mléko se začne tvořit až cca 3. den po porodu a do té doby miminku stačí právě kolostrum i v malých dávkách.

Držím palce, aby vše šlo hladce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová