Může časté noční kojení batoleti kazit zoubky?

Zodpovězené
6. led 2019

Dobrý den,

syn má 19m a v noci stále velmi často kojím. Budí se každou hodinu a jediné, co ho uklidní, je kojení. Toto časté buzení a kojení má již od 4 měsíců, opravdu každou noc. Včera jsem objevila, že se synovi oddrolil kousek horní dvojky. Zuby čistíme poctivě od prvního zoubku a sladké jí jen veeeelmi výjimečně a v minimálním množství. Tudíž mě napadlo, jestli to není zapříčiněno nočním kojením? Zubařka se na noční kojení moc nadšeně netvářila a poradila nám otírat zoubky po kojení plenou, ale to je nereálné, jelikož syn u kojení usíná a otíráním se zase vzbudí a uspí ho zase jedině prso.

Kazí tedy časté kojení v noci zoubky? Bude s ohledem na zoubky lepší syna odstavit? Chtěla bych kojit do 2 let, ale ne za cenu zkažených zoubků.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to je velmi zajímavá otázka, sama jsem se problematikou nočního kojení a souvislostí se vznikem zubního kazu zabývala.

Obecně se dá říci, že MM obsahuje látky, které vzniku zubního kazu brání. Pokud však miminko začne dostávat příkrmy, bakterie, které podporují vznik plaku a tím prostředí vzniku zubního kazu, se v pusince objevit a množit samozřejmě mohou. Každé kojení znamená změnu ph v pusince. Tento proces mi potvrdila i dentální hygienistka, která doporučila - nakojit, poté ideálně dát napít vody a poté pauza až do dalšího jídla. Tzv. "ucucávání" ať už MM nebo jakéhokoli jiného jídla či pití (lízátko, křupky, apod.) nedoporučuje.

Z praxe nicméně znám mnoho dětí, které se kojí naprosto stejně jako Váš syn a potíže se zoubky nemají, navíc zvláště u nočního kojení si následné napití vody příliš nedokážu představit, protože děti se kojí především proto, aby opět usnuly.

Nelze tedy říci, že vznik zubního kazu souvisí s častým nočním kojením, je to spíš otázka i genetických dispozic. Doporučuji se samozřejmě obrátit na svého zubaře. Odstavení alespoň prozatím nevidím jako nutné.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová