Může mi kojení a obnovení laktace po šestinedělí opět spustit poporodní depresi?

Zodpovězené
3. čer 2022

Dobrý den,

jsem 6 týdnů po porodu a týden po porodu jsem musela zastavit laktaci kvůli poporodní depresi (laktační psychóze). Byly tam i jiné problémy jako ragády, ploché bradavky, zánět prsu.

Nyní uvažuji, jestli se nepokusit o obnovu kojení. Trápí mě, že nekojím.

Myslíte, že i nyní po šestinedělí by se s nástupem laktace mohla opět spustit poporodní deprese?

Nechci opět zažívat to, co jsem prožívala předtím.

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že to není možné odhadnout, je to velmi, velmi individuální. Záleží, jak moc je pro Vás aktuální nekojení frustrující a jak moc, aby Vás zasáhlo, kdyby se opětovné kojení nezdrařilo. Poporodní období je velmi fyzicky i psychicky náročné.

Nyní věřím, že jste se s miminkem již sžila, péče o něj zvládáte, rozkojit se stále můžete (šance je až do 3. měsíce i déle). Zkusila bych to na pohodu, prostě začít přikládat, buď se povede, nebo ne a není to konec světa. Pokud se mimi přisaje, můžete zkusit podat dokrm suplementorem nebo cévkou přímo u prsu a tak se postupně rozkojit, viz www.infookojeni.net

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová